Батьки – це єдині люди, які не залишить вас у будь-якій ситуації
Омар Хайям
У багатьох країнах світу відзначають не тільки День матері, а й День батька. Свято бере свій початок із 1900-х років. Ініціатором його є Сонора Смарт із міста Спокан штату Вашингтон: її і ще п’ятеро дітей, в тому числі новонароджену, після смерті матері виховував батько. Вільям Джексон Смарт, важко працюючи на фермі, із турботою і любов’ю піклувався про дітей. У 1910 році Сонора звернулася до місцевої влади з ініціативою щодо створення дня в році, коли діти могли б висловити подяку і шану дбайливим батькам. Цю ідею підтримали: було вирішено провести свято 5 червня, у день народження Вільяма Смарта. Оскільки не вистачало часу для приготування дійства, його відначили 19 червня. Національним святом в Америці цей день став у 1966-му році. До 2012 року у третю неділю червня це свято відзначало вже 28 країн світу.

В Україні офіційне вшанування татусів відбувається теж у третю неділю червня із 2019 року. Цей день запроваджено з метою «забезпечення сприятливих умов для всебічного розвитку сім'ї як основи суспільства», а також «підвищення статусу чоловіка як батька в процесі виховання дітей».
Традиції святкування у кожній країні різні. У США напередодні свята прийнято надавати матеріальну допомогу батькам, які самотужки виховують дітей. У цій країні носять червону троянду біля серця, якщо батько живий, а білу – якщо батько вже покинув наш світ.

У Німеччині цього дня вихідний, оскільки відзначають його разом зі святом Вознесіння Господнього.
У Фінляндії вулиці прикрашають прапорами, у деяких містах проводять фестивалі. Діти заздалегідь готують татам подарунки, виготовлені власноруч, а дружини – святковий обід.
В Італії День батька святкують 19 березня, в День святого Джузеппе, або святого Йосифа. Традиційно святкування починається з ходи по місту з іконою святого Йосифа. У деяких регіонах на двері свого будинку італійці вішають оливкову гілку, яка символізує те, що господар дому готовий пригостити будь-кого обідом. У цей день вітають всіх італійських чоловіків, але найбільше уваги приділяють татусям.

У деяких країнах на честь свята влаштовують народні гуляння та різноманітні заходи. Кожного року цього дня відправляють понад 87 мільйонів листівок.
Цікаво, що найстаршим у світі татом став індус Рамджіт Раджан. Перша дитина народилась, коли йому було 94 роки. Наймолодшим латвійським дідусем став чоловік у віці 34 роки, а найдорослішим - у 97 років.
У світі близько 20% чоловіків йдуть у декретну відпустку. Право на оплачувану відпустку по догляду за дитиною мають батьки у 66 країнах, у 30 із них татусі можуть використати 14 тижнів або більше. Найвідомішим із батьків-декретників став засновник соціальної мережі Facebook Марк Цукерберг. За даними Бюро перепису населення США і Бюро статистики праці, у Сполучених Штатах татів-домогосподарів близько 214 тисяч.

День батька – це важливе сімейне свято, яке стало виявом подяки та любові батькам – найріднішим людям, які піклуються про свою родину, підтримуючи насамперед мудрістю та щирою порадою. Про батьків завжди думають, що вони будуть жити довго. І коли ті раптом покидають нас, залишається невисловленим найважливіше. Насправді ж так просто у будь-яку мить можна пригорнутися до батькового плеча, обійняти та поцілувати татуся, сказати йому, що він найдорожчий.
|