Новини ЦБС Централізована бібліотечна система Хмельницької міської територіальної громади Новини ЦБС Централізована бібліотечна система Хмельницької міської територіальної громади
  Про ЦБС
  Бібліотеки
  Читачам
  Ресурси бібліотек
  Віртуальні виставки
  Наша Україна
  Наше місто
  Літературна світлиця
  БібліоЖиття
  Фотогалерея
  Відеогалерея
  Проєкти та програми
  Контакти
  Карта сайту
  Пошук по сайту

   

  Хмельницька міська рада

   

    Головна » Про ЦБС » Новини ЦБС
  Міжнародний день студента
  Ольга Войтюк, бібліотекар ЦПБ
  16 Листопада 2021 р.

  17 листопада відзначають Міжнародний день студента. Він був заснований у пам'ять про криваву трагедію, яка сталася 1939 року в окупованій німцями Празі. Там 28 жовтня поліція і підрозділи СС розігнали мирну демонстрацію з нагоди 21 річниці створення Чехословацької Республіки. Під час цього свавілля був смертельно поранений студент медичного факультету Карлового університету Ян Оплетал. 15 листопада тисячі людей прийшли попрощатися із юнаком, перетворивши похорон у протест проти окупації. Наступного дня у Берліні відбулася нарада за участю Адольфа Гітлера, на якій було прийнято рішення закрити чеські вищі навчальні заклади. А вже 17 листопада відбулися масові арешти чеських студентів у Празі та інших університетських містах. Понад 1200 студентів потрапили до концентраційних таборів. Дев'ять студентів і викладачів було страчено.
   
   
  У пам’ять про ці трагічні події у 1946 році на Всесвітньому конгресі студентів 17 листопада було оголошено Міжнародним днем студентів. 
   
  Не менш сумною є ця дата у  Греції, оскільки стала роковинами студентських протестів 1973 року проти військової хунти «чорних полковників», під час протистояння сотні студентів були заарештовані, 24 людини вбиті, більше тисячі поранені. Після відновлення демократичного уряду жертв цієї демонстації проголосили мучениками. 17 листопада люди приносять квіти до могил і пам’ятників учасників тих подій. 
   
   
  У багатьох університетах світу прийнято проводити цього дня ритуал посвяти в студенти. Наприклад, у Португалії першокурсники сідають на коліна з папкою на голові і співають гімн університету. Цікаво, що саме форма португальського університету під назвою Коїмбра була використана у фільмі “Гаррі Поттер” як мантії для учнів Хогвартса.
   
  Колись в  Шотландському університеті Сент-Ендрюс першокурсники купували своїм старшим товаришам фунт родзинок. Зараз замість солодкого смаколика дарують пляшку вина. Тих студентів, хто не дотримався цього ритуалу, уночі поливають піною для гоління.
   
  В англійському Оксфорді студентам, одягненим уперше у магістерські жилетки, дарують білі метелики, розповідають про перспективи навчання і майбутньої роботи.
   
   
  В Україні День студента – це привід зустрітися з друзями і повеселитися, день символічного підвищення ролі студентства в суспільному і політичному житті країни.
   
  Цікавим, наповненим розвагами, є студентське життя. Протягом століть студенти різних країн вигадували різноманітні забави, щоб хоч якось урізноманітнити нудне навчання. Наприклад, із Гарвардським мостом, довжина якого 659,82 м, пов'язана історія виникнення його неофіційної міри довжини – «смут». У 1958 році друзі-студенти виміряли довжину моста стосімдесятисантиметровим Олівером  Смутом. Спочатку він сам лягав на міст, потім його переносили друзі, роблячи позначки червоною фарбою кожні десять «смутів». Виявилося, що загальна довжина мосту склала «364,4 смута, плюс-мінус одне вухо». Тепер ці позначки стали Гарвардською пам'яткою.
   
  Щоб запобігти емоційній напрузі підчас сесії, у багатьох західних університетах популярна традиція так званого «первісного крику» (англійською «The Primal Scream»). Кожен студент кричить якнайголосніше протягом п’яти або десяти хвилин, вважаючи, «первісний крик» здатен суттєво зменшити хвилювання під час складання іспитів.
   
   
  У більшості шкіл Європи та США списування викорінено як явище, бо це не чесно і принижує гідність людини. Студенти Прінстонського університету у США складають письмові іспити в аудиторії без викладачів, дотримуючись «Кодексу чесності» – клятві, яку дають першокурсники, обіцяючи не списувати. 
   
  У Єльському університеті студенти діляться конспектами зі своїми молодшими товаришами. Тому, хто списав конспект, обводять очі зеленкою, після чого він змушений катати старшокурсника на спині протягом кількох годин.
   
  Студентські роки – це пора смішних життєвих історій, романтичної юності, найяскравіших відкриттів, руху до не відомих досі вершин пізнання та саморозвитку.

  Свято Перемоги у філії №3
  Свято Перемоги у філії №3
  • Електронний каталог
  • Електронний каталог
  • Електронний каталог
  • Електронний каталог
  • Електронний каталог
  • Меню для книгоманів
  • Зростаємо професійно
  • Мистецька вітальня
  • Наші видання
  • Послуги ЦБС
  Книжкові скарби

  Пропонуємо ознайомитись із новими книгами, які надійшли до бібліотек Хмельницької міської ЦБС за Державною програмою «Українська книга».

  Якому жанру літератури Ви надаєте перевагу?
  детективи
  драми
  казки
  комедії
  легенди
  ліричні вірші
  пригоди
  трилери
  фентезі
  інше

  Слідкуйте за нами у
  соціальних мережах


  © ХМ ЦБС, 2010-2023 г.
     Офіційний сайт
  Україна, м. Хмельницький, вул. Подільська, 78
  www.cbs.km.ua            kmcbs.c@gmail.com
  Копіювання інформації можливе тільки за наявності згоди
  адміністратора, а також активного посилання на сайт.
  створення
  сайту
  Студія Спектр