Новини ЦБС Централізована бібліотечна система Хмельницької міської територіальної громади Новини ЦБС Централізована бібліотечна система Хмельницької міської територіальної громади
    Про ЦБС
    Бібліотеки
    Читачам
    Ресурси бібліотек
    Віртуальні виставки
    Наша Україна
    Наше місто
    Літературна світлиця
    БібліоЖиття
    Фотогалерея
    Відеогалерея
    Проєкти та програми
    Контакти
    Карта сайту




    Пошук по сайту

     

    Хмельницька міська рада

     

      Головна » Про ЦБС » Новини ЦБС
    Як розвинути громаду на основі її ж ресурсів
    Іванна Білик, завідуюча методично-бібліографічного відділу ЦБС
    23 Лютого 2022 р.

    «Кожна громада може похвалитися унікальним поєднанням ресурсів, за допомогою яких можна збудувати своє майбутнє». Це слова польського діяча культури Збігнєва Меруньски. Саме ними у центральній публічній бібліотеці розпочали тренінг «Розвиток громади на основі ресурсів», який провели для працівників бібліотек сіл Хмельницької міської територіальної громади 23 лютого.

    • Як можна вплинути на розвиток своєї громади?
    • Як це роблять наші сусіди – поляки?
    • Якими бувають ресурси?
    • Що таке «картування громади»?

    Це основні тези, на які учасникам відповідала тренерка Іванна Білик, завідуюча методично-бібліографічного відділу.

    Навчання почали зі знайомства учасниць між собою, відразу ж поділилися і своїми очікуваннями щодо тренінгу. Далі вони ознайомилися з польським досвідом розвитку громад на прикладі методики ABCD – Asset-Based Community Development (у перекладі: «розвиток спільноти на основі ресурсів»). Разом визначили, які бувають ресурси та які внутрішні і зовнішні вклади необхідні для досягнення поставленої мети. Переглянули відеофільм про те, як у невеличкому польському селі люди своїми силами організували свято «Зажинки» і як це започаткування вплинуло на розвиток їхньої громади.

    Наступним етапом тренінгу було створення інтерактивної карти громади. Учасники утворили «живу» карту своєї громади, займаючи місце в кімнаті відповідно до географічного розташування свого села. Далі кожна з учасниць презентувала свою громаду, відшукавши у ній певну «родзинку». До прикладу, бібліотекарка с. Масівці розповіла, що у них посадили перший в Україні фундуковий сад, а у Малашівцях діє фірма з виготовлення кемпінгів (перевозних будиночків). Село Богданівці славиться своїми вишивальницями, грибними лісами та «черешневим шляхом», де відстанню у 3 км посаджені і щороку рясно родять черешні різних сортів. А у Колибані особливістю є те, що там випікають дуже смачні короваї, їх рецепти передаються з покоління в покоління.

    Ще одним кроком був пошук «неочевидних» ресурсів громади. Тут учасники працювали в групах. Серед таких ресурсів активісти виділили: легенди, сонячну енергію, місцевий фольклор, інтелект, цікаві факти про село, історії успіху і т.д. Усі напрацювання по очевидних і неочевидних ресурсах зафіксували на карті громади. Вона і стала кінцевим продуктом тренінгу.

    «Сьогодні я зрозуміла, що ресурс – це не завжди те, що ми бачимо. Це можуть бути і легенди та перекази, і фольклор та кулінарні рецепти. Усі ці ресурси потрібно виявити та задіяти з користю для громади», – ділиться своїми враженнями бібліотекарка  бібліотечного пункту філії №16 у с. Колибань Вікторія Шумик.

    Світлана Павельчук, бібліотекарка Копистинської бібліотеки-філії №16: «Мені дуже сподобалась ідея із запитаннями «За що я люблю своє село?» та «Як я допомагаю громаді розвиватись?». Планую розробити схоже анкетування та провести його для мешканців свого села. Думаю, це дасть змогу виявити нові цікаві ресурси, а отже, й можливість розвиватися. А ще візьму собі на замітку ігри, які сьогодні проводили, обов’язково буду їх проводити для своїх читачів».

    Додамо, що під час тренінгу було використано матеріали ГО «Інститут соціокультурного менеджменту» (м. Кропивницький), надані у рамках проєкту «Школа громадської участі – 4», що був реалізований за фінансової підтримки Фонду ім. Ч. С. Мотта. 


    Філія №7
    Філія №7
    • Електронний каталог
    • Електронний каталог
    • Електронний каталог
    • Електронний каталог
    • Електронний каталог
    • Меню для книгоманів
    • Зростаємо професійно
    • Мистецька вітальня
    • Наші видання
    • Послуги ЦБС
    #КнижкиДаруй_ДоПеремогиКрокуй

    У межах бібліотечної акції «Книжки даруй – до перемоги крокуй» та челенджу з дарування книг книгозбірням, котрий нещодавно оголосило управління культури і туризму, подарували нашим читачам багато українських книг.

    Розпочинаємо знайомити із новинками, які вже на полицях бібліотек.

    Якому жанру літератури Ви надаєте перевагу?
    детективи
    драми
    казки
    комедії
    легенди
    ліричні вірші
    пригоди
    трилери
    фентезі
    інше

    Слідкуйте за нами у
    соціальних мережах






    © ХМ ЦБС, 2010-2024 г.
       Офіційний сайт
    Україна, м. Хмельницький, вул. Подільська, 78
    www.cbs.km.ua            kmcbs.c@gmail.com
    Копіювання інформації можливе тільки за наявності згоди
    адміністратора, а також активного посилання на сайт.
    створення
    сайту
    Студія Спектр