Новини ЦБС Хмельницька міська централізована бібліотечна система Новини ЦБС Хмельницька міська централізована бібліотечна система
  Про ЦБС
  Бібліотеки
  Читачам
  Ресурси бібліотек
  Віртуальні виставки
  Наша Україна
  Наше місто
  Літературна світлиця
  БібліоЖиття
  Фотогалерея
  Відеогалерея
  Проєкти та програми
  Карта сайту
  Пошук по сайту

   

  Хмельницька міська рада

   

    Головна » Про ЦБС » Новини ЦБС
  «Скрізь була краса»: Лілія Іваневич про традиційний одяг українців Поділля у межах презентації книги
  Адміністрація ЦБС
  6 Липня 2022 р.

   

  У центральній публічній бібліотеці 5 липня відбулася презентація книги «Традиційний одяг українців Поділля (друга половина ХІХ – початок ХХІ ст.): історія, класифікація, конструктивно-художні та регіонально-локальні особливості». Розповіла про видання авторка – науковиця Лілія Іваневич.

  Презентована монографія побачила світ цьогоріч. Це докторська робота. На заході Лілія Іваневич розповіла, як з’явилася ідея книги, звідки у неї любов і цікавість до національного костюма, як тривало дослідження. Також поділилася, що робота над книгою тривала 13 років: 10 років поїздок та експедицій, зокрема до 31 музею, два роки пішло на створення тексту та один – на оформлення й розміщення ілюстрацій і додатків.

  «Ідея виникла давно. Мені пощастило у дитинстві бачити бабусину хату – повністю вишиту. Під час роботи були складнощі у доступі до окремих фондів, але це вдалося подолати. У книзі є світлини, які світ бачить вперше. Видання демонструє складні техніки, різні кольорові гами. Окремий додаток – строї на манекенах, художні реконструкції подільського вбрання, а також проєкти на основі сучасних моделей», – зазначила науковця. 

  На тонкій обкладинці – чотири сорочки як відображення чотирьох локальних зон Поділля (Буковинського, Західного, Східного і Центрального). На твердій – мотив, що був найпоширенішим на Поділлі у межах описаних часів. Він означає жінку-берегиню, символізує тризуб і три стихії. Частиною монографії є словник, що вмістив 555 назв-позначень тих чи інших елементів, складових традиційного костюма, мотивів.

  «Книга вражає і своїм розміром, і вмістом. Помітно, що багато зусиль докладено для реалізації наочності. Продумана кожна деталь. Таке видання гідне того, аби українці, а тим паче подоляни, ним пишалися», – зауважує бібліотекарка Ольга Голошумова.

  Продемонструвала Лілія Іваневич і віднайдені складні, майстерні методи вишивки, які забувалися у радянські часи. Також у праці здійснено класифікації по матеріалах, по техніках, по орнаментальних мотивах.

  «Виявляється, що велика кількість намиста саме на Поділлі вирізняла і молодших, і старших жінок, які в оформленні одягу були дуже винахідливими та вдавалися до різних хитрощів, аби завжди виглядати гарно і якось по-новому. Вперше почула, що подільські майстрині вишивали навіть спини сорочок. Це були вишиті смуги – дві або чотири. Такого не робили більше ніде в Україні. Окрім звичних для нас мотивів, у нашому регіоні практикували ще дуже багато інших способів та методів вишивки. Деякі з них надзвичайно складні й потребують наполегливості. Але разом з тим вони неймовірно красиві», – коментує учасниця презентації Оксана.

  Тож з презентованим цього дня виданням читачі можуть познайомитися у центральній публічній бібліотеці. На перших сторінках охочі віднайдуть ще й  авторський екслібрис Лілії Іваневич.


  Філія №8
  Філія №8
  • Електронний каталог
  • Електронний каталог
  • Електронний каталог
  • Електронний каталог
  • Електронний каталог
  • Меню для книгоманів
  • Зростаємо професійно
  • Мистецька вітальня
  • Наші видання
  • Послуги ЦБС
  Нові книги України, Хмельниччині та світу

  Неабияке задоволення приносять нові книги, які надходять до бібліотеки. Це радість для всіх – як для бібліотекарів, так і для мешканців громади! Багато творів подільських письменників.

  Якому жанру літератури Ви надаєте перевагу?
  детективи
  драми
  казки
  комедії
  легенди
  ліричні вірші
  пригоди
  трілери
  фентезі
  інше

  Слідкуйте за нами у
  соціальних мережах


  © ХМ ЦБС, 2010-2023 г.
     Офіційний сайт
  Україна, м. Хмельницький, вул. Подільська, 78
  www.cbs.km.ua            kmcbs.c@gmail.com
  Копіювання інформації можливе тільки за наявності згоди
  адміністратора, а також активного посилання на сайт.
  створення
  сайту
  Студія Спектр