Новини ЦБС Централізована бібліотечна система Хмельницької міської територіальної громади Новини ЦБС Централізована бібліотечна система Хмельницької міської територіальної громади
  Про ЦБС
  Бібліотеки
  Читачам
  Ресурси бібліотек
  Віртуальні виставки
  Наша Україна
  Наше місто
  Літературна світлиця
  БібліоЖиття
  Фотогалерея
  Відеогалерея
  Проєкти та програми
  Контакти
  Карта сайту
  Пошук по сайту

   

  Хмельницька міська рада

   

    Головна » Про ЦБС » Новини ЦБС
  Всесвітній день книголюбів
  Ольга Войтюк, бібліотекар ЦПБ
  9 Серпня 2022 р.

  Книги — морська глибина: 
  Хто в них пірне аж до дна, 
  Той, хоч і труду мав досить, 
  Дивнії перли виносить.
  Іван Франко 
   
  9 серпня Всесвітній день книголюбів (Book Lovers Day). Це неофіційне свято зародилось у США, а зараз його відзначають у 190 країнах світу. 
   
  Найпершим книголюбом у світовій історії був ассирійський цар Ашшурбаніпал, за наказом якого у 668-627 роках до н.е. заснована найдавніша із відомих бібліотек. У фондах його книгозбірні було приблизно від 5 000 до 25 000 глиняних табличок з клинописними текстами. Цар дуже ретельно підійшов до упорядкування бібліотеки: на кожній табличці було написане його ім'я, у колофоні було наведено назву оригінальної таблички, з якої було зроблено копію (один текст зберігався в шести копіях), номер таблички в межах серії, що утворювала цілісний твір. На думку науковців, бібліотекарі для обліку царевої книгозбірні використовували своєрідні етикетки з глини, на яких був перелік всіх табличок, які знаходилися у відповідній скрині чи в іншому місці. Ашшурбаніпал хотів створити бібліотеку, яка б містила всі знання того часу. 
   
  Любив текстові сувої афінський тиран Пісистрат, який у 540 році до н. е. заснував бібліотеку в Афінах. Багато давньогрецьких письменників і вчених захоплювалися книгами, колекціонуючи їх. У Давньому Римі велику приватну бібліотеку зібрав красномовець і філософ Цицерон. У західноєвропейських країнах бібліофільство було захопленням Людовика Святого, Карла II Лисого, Медічі, Сфорца, Джуліо Мазаріні та багатьох інших аристократів. 
   
  Перша бібліотека Київської Русі заснована 1037 року великим книголюбом Ярославом Мудрим, який розумів значення читання для розвитку людини та держави. У Софійському соборі були написані унікальні книги: «Слово Іларіона», «Слово про Закон і Благодать» київського митрополита Іларіона, «Ізборник Святослава». Загалом колекція  книгозбірні налічувала близько 1000 книг. У «Повісті минулих літ» узагальнено філософську мудрість: «Велика бо користь буває людині од учення книжного». 
   
   
  Відомими книголюбами були Інокентій Гізель, Стефан Яворський, Симеон Полоцький, Феофан Прокопович. Захоплювалися книгами українські гетьмани, особливо Іван Мазепа, Пилип Орлик, Кирило Розумовський. «Пожирачем книжок» називав себе український поет-неокласик Микола Зеров. Великим книголюбом був Володимир Іванович Вернадський, який заснував першу наукову бібліотеку в Україні. 
   
  Книгою книг називають Біблію, саме вона є найпопулярнішою. Нeзвичайна Біблія здивує відвідувачів у Державному музеї мистецтв у Грузії: на кам’яних плитах висічено 20 сюжетів на теми із Старого й Нового завітів. Кам’яні сторінки Святого Письма знайдено у високогірному селі Цебельда. 
   
  Популярними вважають Книгу рекордів Гіннеса, збірку цитат Мао Цзедуна, «Володар Перснів» англійського письменника Дж. Толкіна.  
   
  Найбільш забороненими книгами в Америці є казково-магічні історії про Гаррі Поттера через «пропаганду окультизму, язичництва і заперечення християнських цінностей». «Вінні-Пух» також потрапив під заборону в Америці, Туреччині та Великій Британії, бо П’ятачок викликав негативну реакцію у мусульманської частини читачів.
   
  Найдорожчою книгою є «Лестерський кодекс, або Трактат про воду, землю і небесні тіла», створений Леонардо да Вінчі, яку у 1994 році придбав за 24 мільйони доларів Білл Гейтс. Книга, що написана на 18 пергаментних листках, містить думки Леонардо да Вінчі на різні теми, прочитати які можна за допомогою дзеркала.  Справжній книголюб цінує книжку не лише за її зміст, а й за її оригінальне оформлення, отримуючи насолоду від приємного гортання сторінок. Як стверджував англійський гуманіст Річард Аунгервілл: «Книжки – це справжнє багатство, божественний дар, якого людині ніколи не буде задосить». Читання – свого роду таїнство, адже кожна книга – одне з найбільших див, створених людиною. Книги допомагають знайти самих себе, здобути цінний досвід, зрозуміти інших,  додають натхнення для творчості. 

  Філія №14
  Філія №14
  • Електронний каталог
  • Електронний каталог
  • Електронний каталог
  • Електронний каталог
  • Електронний каталог
  • Меню для книгоманів
  • Зростаємо професійно
  • Мистецька вітальня
  • Наші видання
  • Послуги ЦБС
  Краєзнавчі посиденьки з книгою

  В перші місяці 2022 року до бібліотек ЦБС Хмельницької міської громади надійшли нові твори подільських письменників. 

  Якому жанру літератури Ви надаєте перевагу?
  детективи
  драми
  казки
  комедії
  легенди
  ліричні вірші
  пригоди
  трілери
  фентезі
  інше

  Слідкуйте за нами у
  соціальних мережах


  © ХМ ЦБС, 2010-2023 г.
     Офіційний сайт
  Україна, м. Хмельницький, вул. Подільська, 78
  www.cbs.km.ua            kmcbs.c@gmail.com
  Копіювання інформації можливе тільки за наявності згоди
  адміністратора, а також активного посилання на сайт.
  створення
  сайту
  Студія Спектр