Новини ЦБС Централізована бібліотечна система Хмельницької міської територіальної громади Новини ЦБС Централізована бібліотечна система Хмельницької міської територіальної громади
    Про ЦБС
    Бібліотеки
    Читачам
    Ресурси бібліотек
    Віртуальні виставки
    Наша Україна
    Наше місто
    Літературна світлиця
    БібліоЖиття
    Фотогалерея
    Відеогалерея
    Проєкти та програми
    Контакти
    Карта сайту




    Пошук по сайту

     

    Хмельницька міська рада

     

      Головна » Про ЦБС » Новини ЦБС
    Всесвітній день науки задля миру і розвитку
    Ольга Войтюк, бібліотекар ЦПБ
    10 Листопада 2022 р.

    10 листопада відзначають Усесвітній день науки задля миру і розвитку, який нагадує усім про важливість і актуальність науки для суспільства. Життя на нашій планеті динамічне й непередбачуване, тому важливо заохочувати національну і міжнародну спільноту задля використання наукових досягнень різними країнами на благо людства. У 1999 році в Будапешті під час Всесвітньої наукової конференції під патронажем Організації Об'єднаних Націй із питань освіти, науки і культури (ЮНЕСКО) делегати запропонували заснувати свято, яке могло б допомогти зміцнити зв'язки між громадськістю і наукою для вирішення проблем планетарного масштабу. Уперше Всесвітній день науки задля миру і розвитку відзначили у 2002 році.
     
    В історії людства було безліч важливих відкриттів, які змінили світ і сприяли розвитку цивілізації протягом тисячоліть. У ХХІ столітті комп’ютери в десятки або й сотні разів стали потужнішими, ніж були 20 років тому, розробляються матеріали з неймовірними властивостями. Значним відкриттям у галузі науки став екзоскелет, який дасть змогу людям із проблемами опорно-рухової системи самостійно пересуватися, а сенсорні протези зможуть замінити втрачені кінцівки, виконуючи сигнали від мозку та подаючи сигнали мозку про дотик, тепло тощо. Ця новітня технологія може бути використана й у промисловості, в обороні, під час надзвичайних ситуацій. 
     
    Незамінним помічником у різних сферах діяльності став 3D друк, який дозволяє проводити експерименти в архітектурі, будівництві, дрібносерійному виробництві, медицині, освіті, ювелірній справі, поліграфії, виготовленні рекламної та сувенірної продукції. 
     
    Продукти інтелектуальної власності, якими автори згідні ділитися з будь-ким задля покращення життя на землі, тепер поширюються на спеціалізованих відкритих сайтах (open source). Існують відкриті джерела і для речей, і для програмного забезпечення. Провідні компанії світу використовують Інтернет речей. Ціла система алгоритмів, датчиків, виконавчих пристроїв та центрального контролюючого комп’ютера дозволяє керувати виробничими, логістичними та іншими процесами з допомогою комп’ютера, планшета чи смартфону з будь-якої точки з доступним виходом в інтернет.
     
    Великі перспективи в майбутньому має дрон. Створений як різновид радіокерованого гвинтокрила, квадрокоптер сьогодні виконує функції зонду, роботизованої відеокамери, транспортного засобу, нового напрямку у хобі та спорті. У майбутньому дрони зможуть виконувати логістичні функції, виконуючи кур’єрські доставки в межах міст. За допомогою них легко проводити постійний відеомоніторинг патрульними службами чи організаціями захисту довкілля. Ще один напрямок діяльності, який може розвиватися в майбутньому, – підводні дрони.
     
    Українські вчені також стали авторами багатьох наукових розробок і відкриттів, визнаних у всьому світі. У 2002 року Віталій Запека отримав деклараційний патент на свій винахід «Накладний хірургічний шов SAPEK» № 51950 A. Пластиковий шов-блискавка неартеріальну кровотечу зупиняє за лічені секунди, а клеїться до тіла за допомогою клейкої перфорованої плівки типу пластиру, щоб шкіра могла дихати в ділянці кріплення. Важливо, що накласти шов може навіть людина без спеціальної підготовки, навіть сам постраждалий. 
     
    У 2005 році учені з Інституту мікробіології і вірусології НАН України створили новий антибіотик, який має високу активність до всіх видів стафілокока. За своїм хімічним складом цей препарат не має аналогів у світі. Після успішного завершення розробки препарат був проданий у Бельгію, де і було розпочато масове виробництво.
     
    Юні науковці під керівництвом професора Віктора Бочарова у 2012 році винайшли рідинний струменевий скальпель, із якого під великим тиском б'є тонкий струмінь води. Він ріже тканину та капіляри, не пошкоджуючи великих судин. Гідроструменевий скальпель під час складних операцій почали використовувати хірурги Київської міської клінічної лікарні №1.
     
    У 2013 році учений Іван Бондаренко, родом з Донецька, винайшов еко-ін'єкційний шприц, який не містить пластику і скла,  тому не шкодить екології, а спеціальне пристосування дозволяє знизити ризик поширення СНІДу і гепатиту С. Продуктом вже зацікавилися великі іноземні виробники медикаментів, адже  шприц дозволяє не тільки  врятувати  багато життів, а й зберегти довкілля.
     
    У 2015 році вчені з Національної академії наук України представили ендопротез кульшового суглоба, виконаний із титану. Розробка дешевша від західних аналогів, зношується у 6 разів повільніше, ніж будь-який інший сучасний аналог.
     
     
    Кандидат фізико-математичних наук, професор кафедри методики викладання фізики та хімії Рівненського державного гуманітарного університету Віктор Бернацький для боротьби з ураганами створив циліндр, усередині якого розташована система вентиляторів. Пристрій вловлює потужні потоки вітру та за допомогою зустрічного повітря зменшує його тиск і силу. Чим більшим буде порив вітру, тим ефективніше працюватимуть вентилятори, зменшуючи силу вітру до безпечного рівня. За цей пристрій науковцю було вручено золоту медаль та диплом «Diploma di Merito» Європейською науково–промисловою палатою. 
     
    Леонард Смирнов, професор Одеської державної академії холоду, розробив технологію опріснення морської води, що робить її придатною навіть для пиття. Заморожена особливим чином вода з моря перетворюється на кристали, з поверхні яких видаляються не тільки солі і шкідливі домішки, що негативно впливають на ДНК, гени і нервову систему людини.
     
    Кожна зернинка наукової ідеї, посіяна дослідником у родючий ґрунт експериментів, дослідів та досвіду проростає новими плодами знань із міцним корінням істини. Видатний український філософ, богослов та письменник Феофан Прокопович писав: «Наука ? це корінь і насіння...».

    Філія №10
    Філія №10
    • Електронний каталог
    • Електронний каталог
    • Електронний каталог
    • Електронний каталог
    • Електронний каталог
    • Меню для книгоманів
    • Зростаємо професійно
    • Мистецька вітальня
    • Наші видання
    • Послуги ЦБС
    Книги у бібліотеках міста

    Нових надходжень літератури було небагато, проте є на що звернути увагу!

    Якому жанру літератури Ви надаєте перевагу?
    детективи
    драми
    казки
    комедії
    легенди
    ліричні вірші
    пригоди
    трилери
    фентезі
    інше

    Слідкуйте за нами у
    соціальних мережах






    © ХМ ЦБС, 2010-2024 г.
       Офіційний сайт
    Україна, м. Хмельницький, вул. Подільська, 78
    www.cbs.km.ua            kmcbs.c@gmail.com
    Копіювання інформації можливе тільки за наявності згоди
    адміністратора, а також активного посилання на сайт.
    створення
    сайту
    Студія Спектр