Новини ЦБС Централізована бібліотечна система Хмельницької міської територіальної громади Новини ЦБС Централізована бібліотечна система Хмельницької міської територіальної громади
    Про ЦБС
    Бібліотеки
    Читачам
    Ресурси бібліотек
    Віртуальні виставки
    Наша Україна
    Наше місто
    Літературна світлиця
    БібліоЖиття
    Фотогалерея
    Відеогалерея
    Проєкти та програми
    Контакти
    Карта сайту




    Пошук по сайту

     

    Хмельницька міська рада

     

      Головна » Про ЦБС » Новини ЦБС
    Всесвітній день азбуки Брайля
    Ольга Войтюк, бібліотекар ЦПБ
    3 Січня 2023 р.

    4 січня 2019 року вперше було відзначено Всесвітній день азбуки Брайля (World Braille Day), який був затверджений резолюцією Генеральної Асамблеї ООН 17 грудня 2018 року. Згідно ст. 2, 21 та 24 Конвенції про права інвалідів, азбука Брайля є не тільки засобом спілкування, але й має велике значення для забезпечення права на доступ до інформації, освіти, здійснення права на свободу вираження поглядів, а також для соціальної інтеграції людей з обмеженими потребами.

    Азбука Брайля – тактильне поєднання буквених і цифрових символів за допомогою 6 точок, що дозволяють передати всі букви і цифри, музичні, математичні та наукові символи. Така абетка використовується сліпими і слабозорими людьми для читання книг і періодичних видань, які друкуються візуальними шрифтами. Текст читають однією або двома руками зліва направо. Існує 63 комбінації шести крапок, тому кожну літеру та розділовий знак можна позначити певною такою комбінацією. У кількох мовах деякими комбінаціями позначені часто вживані буквосполучення або цілі слова.

    Луї Брайль народився 1809 року у французькому селі Кувре неподалік від Парижа. У трирічному віці через необережність хлопчик повністю втратив зір. Незважаючи на сліпоту, здібний учень відвідував усі уроки у місцевій школі, а  1819 року Луї віддали до Паризького національного інституту для сліпих. Засновник цього інституту Валентин Гаюї першим розробив програму, яка мала б допомогти людям із вадами зору читати. Його метод полягав у тому, що на цупкий папір наклеювалися великі товсті літери. Брайль опанував цей спосіб, знайомлячись із невеличкою бібліотекою Гаюї, але читання займало дуже багато часу, оскільки  книжки для навчання були товстими і незручними.

    У дванадцятирічному віці Луї Брайль дізнався про нічний спосіб зв’язку, представлений в інституті відставним французьким капітаном-артилеристом Шарлем Барб'є. Сонографію розробили для користування на полі бою. Брайль із захопленням почав вивчати цей метод, у якому застосовувались опуклі крапки, розташовані у формі прямокутника: шість крапок у висоту й дві крапки у ширину. Через два роки юнак удосконалив шрифт, а в 1824 році завершив роботу над новою шестикрапковою системою письма. Змінюючи кількість та розташування крапок, Луї закодував літери, розділові знаки, цифри, математичні та музичні знаки. Пальцем правої руки читач торкався рельєфних крапок, а лівою переходив до наступного рядка. У 1829 році Луї Брайль опублікував унікальну абетку, яку нині називають його ім'ям.

    У 1837 році автор додав до абетки нові математичні та музичні символи і випустив книгу з розширеною системою кодування тексту. Цього ж року у Франції вийшла перша книжка з історії країни, надрукована шрифтом Брайля.

    У 1878 році на Міжнародному конґресі у Римі Брайлева азбука була визнана найзручнішим способом читання та письма для сліпих та слабозорих.

    У 1892 році керівник Іллінойської школи для сліпих Френк Хейвен Холл винайшов друкарську машинку Брайля із шістьма клавішами, а в 1951 році вчитель деревообробки в школі Перкінса для сліпих Девід Абрахам створив осучаснену друкарську машинку Брайля – Perkins Brailler. Тоді ж почали випускати принтери для тиснення шрифтом Брайля, а в 1960-му розробили програми для автоматичного перекладу тексту різними мовами в систему для сліпих. Index Everest-D є найпопулярнішим принтером для друку шрифтом Брайля в світі, перша модель якого була випущена в 1992 році компанією Index Braille, Швеція.

    У 2005 році ЮНЕСКО офіційно визнала систему Брайля життєво необхідною мовою спілкування, законною нарівні з іншими мовами світу. У 2008 році дизайнер Чю Лі з китайського підрозділу компанії Samsung розробив перший у світі фотоапарат для сліпих. На Touch Sight є гнучкий тактильний дисплей Брайля, що відображає графічну інформацію у рельєфно-точковому вигляді. Звукові маркери допомагають людям з обмеженим зором переглядати, сортувати світлини і обмінюватися ними.

    У 2011 році з’явилася комп’ютерна програма для перетворення тексту Брайля на мову, а в  2013 році індус Саміт Дагар розробив перший у світі смартфон для людей з ослабленим або втраченим зором. Екран смартфона – це сітка контактів, що може перекладати звичайний текст у шрифт Брайля і навпаки. Коли на телефон приходить повідомлення, то внутрішнє програмне забезпечення трансформує його в зрозумілу людині з обмеженими фізичними можливостями форму. При відправці повідомлень відбувається зворотне перетворення і одержувачу приходить звичайний текст.

    У 2017 році в Південній Кореї випустили перший в світі «розумний» годинник для сліпих і слабозорих людей. Панель такого годинника складається із сегментів із крапками. Такий принцип побудови робочої панелі дозволяє відтворювати символи з тактильного шрифту Брайля. Пристрій синхронізується зі смартфоном, а також з іншими гаджетами Dot через Bluetooth, здатний безперервно працювати близько 5 днів без зарядки, може приймати і відправляти повідомлення.

    Існує багато способів застосування технології шрифту Брайля. Зокрема автомобільна компанія Ford створила інтелектуальне смартвікно, за допомогою якого люди із вадами зору зможуть візуалізувати пейзажі, що пропливають повз них, через дотик. Пристрій, який отримав назву Feel The View, має кнопку, натиснувши яку, користувач робить панорамний знімок. Потім фото проєктується на скло. Кожному відтінку сірого відповідає вібрація певної інтенсивності. Саме так незряча людина може «відчути» контури.

    За даними ВООЗ, близько 285 мільйонів людей у всьому світі страждають від порушень зору, із них 39 мільйонів вражені сліпотою. Людей, які позбавлені можливості бачити від народження або через хворобу, нині в Україні – майже 300 тисяч осіб. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я  щороку кількість сліпих у світі зростає на 1 мільйон осіб, кожні 5 секунд втрачає зір одна доросла людина, кожну хвилину – одна дитина. Щороку в Україні інвалідами внаслідок вад зору визнають близько 12 тисяч осіб. Щоб привернути увагу до цієї проблеми, у грудні 2019 року у Києві неподалік станції метро «Дарниця» встановили перший і єдиний в Україні пам’ятник сліпій людині. Шрифтом Брайля на грудях статуї написано: «Дивлюся серцем».

    У фондах ЦБС Хмельницької міської ТГ є книги, написані шрифтом Брайля, тож усі охочі можуть завітати у бібліотеку та вибрати собі книгу.


    Написання радіодиктанту національної єдності
    Написання радіодиктанту національної єдності
    • Електронний каталог
    • Електронний каталог
    • Електронний каталог
    • Електронний каталог
    • Електронний каталог
    • Меню для книгоманів
    • Зростаємо професійно
    • Мистецька вітальня
    • Наші видання
    • Послуги ЦБС
    Золота серія

    Золота серія "Бібліотека пригод".
    Художня література.
    Книги для всіх.
     

    Якому жанру літератури Ви надаєте перевагу?
    детективи
    драми
    казки
    комедії
    легенди
    ліричні вірші
    пригоди
    трилери
    фентезі
    інше

    Слідкуйте за нами у
    соціальних мережах






    © ХМ ЦБС, 2010-2024 г.
       Офіційний сайт
    Україна, м. Хмельницький, вул. Подільська, 78
    www.cbs.km.ua            kmcbs.c@gmail.com
    Копіювання інформації можливе тільки за наявності згоди
    адміністратора, а також активного посилання на сайт.
    створення
    сайту
    Студія Спектр