21 лютого до Міжнародного дня рідної мови в бібліотеці-філії №13 оформили святкову книжкову виставку «Рідна мова — коріння нації». Вона покликана розкрити красу і велич рідної мови.

Переглядаючи виставку, читачі дізнаються про виникнення писемності, історію та розвиток української мови, ознайомлюються з розмаїттям мовознавчих видань, словників, довідників, збірників, а ще підбірками поетичних творів, афоризмів, крилатих висловів, віршів, що присвячені рідній мові.
Пам’ятаймо, що мова — зброя. Це найсильніший інструмент збереження і розвитку матеріального і духовного спадку кожного народу. Тому любити та прославляти українську мову — наше спільне завдання.
Алла Панасюк,
завідуюча бібліотеки-філії №13

21 лютого у Центральній публічній дитячій бібліотеці провели поетичну акварель «Бринить, співає наша мова». Подію присвятили Міжнародному дню рідної мови. Взяли участь у заході другокласники.
Бібліотекарі розповіли дітям історію виникнення української мови, провели для них мовну вікторину та разом переглянули мультфільми. «Більшість учених вважає, що українська мова виникла приблизно у середині I тисячоліття нашої ери. Однак рукописні пам’ятки доби скіфів свідчать про її поширення вже у I тисячолітті до нашої ери. Зокрема, написаний у скіфські часи манускрипт "Рукопис Ора" має всі характерні риси української мови. Багато сучасних українських слів та мовних коренів вживалися ще за часів трипільської культури. Це засвідчують народні пісні й топографічні назви», — пояснили учасникам.

Діти пригадали свої перші українські казочки, які читали їм батьки, та продекламували улюблені вірші українських авторів.
Українська мова – це скарб нашого народу. Тож розмовляй українською мовою вдома, у школі та з друзями! Вона допомагає нам бути єдиними у сьогоднішній боротьбі.
Тетяна Любенчук,
заступниця директора по роботі з дітьми

З нагоди свята та з метою виховати у дітей любов до української в бібліотеці-філії №10 пройшла інтелектуальна гра «Заговори, щоб я тебе побачив».

Ознайомившись з легендами про виникнення української мови, запрошені активно брали участь у творчих завданнях: бліц, тайнопис, алфавітний калейдоскоп. А ще змагалися у вікторині «Правда / вигадка». Потім дізналися цікаві факти про українську мову:
-
її місце у різних рейтингах;
-
найбільш та найменш вживані літери;
-
найдовше слово та найдовша абревіатура.
Під час зустрічі школярі вкотре переконались, що саме українська мова є різнобарвною, мелодійною та неповторною. «Такі заходи мають на меті викликати бажання у дітей вивчати українську мову, милуватися її красою; прищеплювати й розвивати почуття патріотизму, національної гордості за мову, за тих, хто передав нам у спадок цей неоціненний скарб; виховувати любов до рідної мови та бажання досконало її знати. А завдання бібліотекарів — допомогти їм у цьому», — доводять організаторки.
Ольга Колокольникова,
бібліотекарка бібліотеки-філії №10

Мовний non-stop «Мова — коріння нації» влаштували цього ж дня бібліотекарки філії №4 для п'ятикласників ЗОШ №14. Діти вивчали рідну мову, виконуючи веселі вправи:
-
на одній нозі читали скоромовку Сашка Дерманського;
-
розгадували приклади у словах;
-
малювали малюнки з літер;
-
писали оголошення з продажу смішного та страшного жирафів.

Поділився своїми міркуваннями учасник заходу Богдан: «Рідну мову потрібно вчити. А для цього маємо багато читати, тренувати свою пам'ять та увагу. Я і не знав, що у бібліотеці є спеціальні книжки з такими веселими завданнями!».
Тетяна Венгрова,
завідуюча бібліотеки-філії №4

Нині бібліотека-філія №8 ім. І. Іова за підтримки Хмельницької школи мистецтв «Озерна» провела мовознавчий гравікон «Мелодійна, багата, розмаїта». Організувала книгозбірня такий для вихованців НВО №28 — учнів 4-А класу.
Школярі більше дізналися про історію свята, перші друковані видання українською та цікаві факти про нашу мову.

Особливо захопливим для них стало виконання різних мовознавчих завдань. З легкістю пройшли тематичну вікторину, демонструючи чудові знання.
Окрасою заходу виявилися музичні твори у виконанні учнів школи мистецтв: Боднара Артема, Козака Антона, Коричак Марії, Сапуги Артема.
Діти кажуть: «Це було справжнє свято краси й милозвучності рідної мови. Адже мова — це душа цілого народу, цілої нації. Любимо, вивчаємо та шануємо її!».
Людмила Дуда,
завідуюча бібліотеки-філії №8

21 лютого книгозбірня №15 провела мовний колаж «Магія рідного слова» для учнів 4-І класу НВК №2.
Мовне свято розпочалось з поезій, які декламували самі учасники. Захопливою ж для дітей була легенда про виникнення письма.
З успіхом учні впорались із мовною вікториною й тематичними загадками. Водночас деякі цікаві факти про українську мову діти почули вперше. Про тавтограму, тобто вірш, рядки якого починаються однією і тією ж буквою, дізнались з оповіді бібліотекарки й на прикладі декламування поезії «Самотній сад».

Дібрали швидко до слів антоніми, пограли в гру «Так чи ні», попрактикувались у вимові скоромовок. Всі завдання сподобались учасникам. «Тож мова має значення, нам треба берегти та шанувати солов’їну», – до спільного висновку дійшли маленькі українці та українки разом з бібліотекаркою.
Мар’яна Семенюк,
бібліотекарка бібліотеки-філії №15

В умовах, які склалися сьогодні в нашій країні, українська мова набула особливої ваги – вона стала оберегом, символом єднання нації, проявом патріотизму і вірою в ПЕРЕМОГУ!
Без своєї мови, своєї самобутньої культури – немає народу. Працівниці бібліотеки-філії №2 запропонували учням 6-Б класу ЗОШ №22 ім. Олега Ольжича взяти участь у мовній мозаїці «І там, де звучить рідна мова, живе український народ».

На початку заходу діти здійснили невеликий екскурс історією української мови. А потім? А потім шестикласники охоче доєдналися до мовної гри. Вся увага була прикута задля перемоги у конкурсах. У цікавій формі проходили змагання між командами «Паляниця» та «Мовознавці».
Неабияке захоплення в учасників викликали конкурси: «Інтелектуальна розминка», «Збери літери», «Акторська майстерність», «Вгадай пісню по емодзі», «Мудрість народу», «Друзі мови — скоромовки», «Редактор», «Ребус». Під час конкурсних завдань хлопчики та дівчатка проявили кмітливість та гарне знання української мови.
Захід пройшов цікаво та динамічно, а головне — звучала рідна, мелодійна, барвиста українська мова — у віршах, піснях, прислів’ях, скоромовках.
Бібліотекарки також ознайомили учасників заходу з книжковою виставкою «Наша мова — голос української душі».
Оксана Ковальчук,
завідуюча бібілотеки-філії №2

Питання мови завжди було актуальним. Сьогодні світ відзначає Міжнародний день рідної мови. У філії №9 вирішили провести мовно-літературний квест «Мова нас єднає». Саме на ньому читачі змогли послухати й обговорити найцікавіші факти про українську мову та й продемонструвати свої власні знання.

Метою зустрічі було розкрити роль мови в житті кожного з нас. «Адже рідна мова — це як мамина колискова, бабусині казки, це настанови першого учителя та провідник, який поряд з нами протягом життя», — кажуть бібліотекарки.
Родзинкою зустрічі був мовознавчий квест. Діти розв’язували завдання, відповіді до яких знаходилися у книгах, які їм також потрібно було вгадати та знайти на полицях бібліотеки. Все потрібно було зробити швидко та правильно. «Весело й нестандартно провела час й дізналася більше про можливості та переваги нашої мови», — зазначила учасниця заходу Анастасія.
Наталія Бондар,
завідуюча бібліотеки-філії №9

З нагоди Міжнародного дня рідної мови Копистинська бібліотека-філія №16 провела читацький марафон «Читаємо українською». Бібліотекарка запросила читачів познайомитися з видатними поетичними рядками про українську й продекламути дещо з того, що найбільше сподобалося.

Понуркевич Ліза і Шинкарук Злата зачитали улюблені вірші про мову.
Світлана Павельчук,
бібліотекарка Копистинської бібліотеки-філії №16
|