Чергову зустріч у межах роботи мовознавчого об’єднання з вивчення та вдосконалення української мови «Розмовляй українською» провели 10 березня у Центральній публічній бібліотеці. Заняття було практичним, а також тематично присвяченим річниці від народження Тараса Шевченка. Тож мало назву «“Борітеся — поборете”»: очищення та збагачення власного запасу слів».

На ньому учасники вчилися забирати зі свого словникового запасу слова, яких варто уникати, а натомість додавали такі, що здатні збагачувати та урізноманітнювати мовлення. Розповідає заступниця директора Централізованої бібліотечної системи Світлана Сінькова: «Найперше пригадали те, що вивчали на попередньому занятті, зокрема, як потрібно вітатися. Також розібрали форми вибачення. Всі правильні варіанти отримали у вигляді роздаткових матеріалів, аби не забути та користуватися. Далі виконували вправи практично. Розділившись на команди, шукали до поширених суржикових форм літературні відповідники, обирали пояснення щодо застосування тих чи інших форм. Опісля виконали тестове завдання та здійснили спробу художнього перекладу тексту».

Послуговувалися на уроці тематичними відео. Власне, завдяки таким дізналися, як можна збагачувати свій словниковий запас, які існують для цього методи та способи.
Опісля ж перейшли до зачитування поезій Шевченка. Нагадаємо, роботу об’єднання Центральна публічна бібліотека організовує спільно з Центром національного виховання учнівської молоді. На заняття завітав зразковий молодіжний театр «Токос» (ЦНВУМ). Вихованці продекламували улюблене з Шевченкового:
-
Ольга Загаєвська — «Реве та стогне Дніпр широкий»;
-
Марина Кулеша — «І мертвим, і живим…» (уривок);
-
Анна Зелінська — «До москаля»;
-
Кіра Володимирова — «Зоре моя вечірняя»;
-
Валерія Григорович — «Сон» (уривок);
-
Валерія Головач — «Мені однаково…».
Експертом заняття, що пройшло в п’ятницю, був подільський літератор Віталій Міхалевський. Він допомагав присутнім знаходити найбільш яскраві та точніші українські відповідники суржикові, коментував та пояснював.

Завершили зустріч конкретними порадами щодо вдосконалення свого мовлення, закликали регулярно звертатися до словників та читати якмога більше книг українською, зокрема беручи їх в бібліотеці. Також учасники отримали домашнє завдання, яке мають виконати до наступного заняття. Про нього Центральна публічна бібліотека повідомить у фейсбуку та вайбер-групі.
|