Новини ЦБС Централізована бібліотечна система Хмельницької міської територіальної громади Новини ЦБС Централізована бібліотечна система Хмельницької міської територіальної громади
    Про ЦБС
    Бібліотеки
    Читачам
    Ресурси бібліотек
    Віртуальні виставки
    Наша Україна
    Наше місто
    Літературна світлиця
    БібліоЖиття
    Фотогалерея
    Відеогалерея
    Проєкти та програми
    Контакти
    Карта сайту




    Пошук по сайту

     

    Хмельницька міська рада

     

      Головна » Про ЦБС » Новини ЦБС
    Афганська війна (1979-1989 рр.)
    Відділ інформаційних технологій та електронних ресурсіів
    15 Лютого 2016 р.

    15 лютого - День вшанування учасників бойових дій на території інших держав.

    Афганська війна 1979-1989 рр. – одна з регіональних "гарячих точок" часів "холодної війни". Велася радянськими військами проти афганських моджахедів, які намагалися скинути прорадянський режим у країні.

    Причиною війни стало іноземне втручання в афганську внутрішньополітичну кризу, що була наслідком боротьби за владу між місцевими традиціоналістами та модерністами.

    1973 року, після позбавлення влади короля Захір Шаха, Афганістан проголошено республікою, першим президентом якої став Мухаммед Дауд. Військовий заколот 27 квітня 1978 року поставив при владі в Афганістані Народно-демократичну партію, програмні положення якої передбачали модернізацію фактично середньовічного суспільства.

    Це спричинило початок громадянської війни, в яку з огляду на геополітичне міркування – недопущення посилення впливу США в Центральній Азії та захист радянських середньоазіатських республік – під приводом надання інтернаціональної допомоги втрутився СРСР. Введення радянських військ на територію Афганістану почалося на підставі постанови політбюро ЦК КПРС, без формального рішення щодо цього ВР СРСР.

    Обмежений контингент радянських військ в Афганістані становив 100 тис. військових. Протягом 1980-1988 років допомога країн Заходу моджахедам склала 8,5 млрд. доларів, половину з яких надали США.

    Зміни в зовнішній політиці радянського керівництва після 1985 року сприяли процесу політичного врегулювання ситуації в Афганістані. 14 квітня 1988 року СРСР, США, Пакистан та Афганістан підписали Женевські угоди про поетапне мирне вирішення афганської проблеми.

    Радянський уряд зобов'язався від 15 травня 1988 року до 15 лютого 1989 року вивести усі війська з Афганістану. Загальні втрати особового складу радянських військ становили: загинуло – 13 833, поранено – 49 984, полонено – 312, інтерновано – 18 осіб.

    На Афганській війні загинуло 2 378 вихідців з України. Всього участь у бойових діях брали 546 255 радянських солдатів та офіцерів. 71 учасник став Героєм Радянського Союзу, з них 11 українців. У 1990 році ІІ з'їзд народних депутатів СРСР оголосив Афганську війну злочинною.

    Україна не має дипломатичних відносин з Афганістаном. Пошук українських військовополонених в Афганістані здійснюється через посольство в Пакистані.

    P.S.
    22 травня 2007 року у місті Хмельницькому було відкрито "Пам'ятник подолянам, полеглим в Афганістані та локальних війнах", створений відомими с
    кульпторами, Народними художниками України Богданом і Миколою Мазурами.

    На ньому викарбувано слова: «Помиляються правителі – страждає народ».

    Він споруджений на честь подолян, які виконували свій так званий «інтернаціональний обов'язок у гарячих точках планети» і, які, скеровані політиками, що у воєнний спосіб підкріплювали власні амбіції, гинули далеко за межами батьківщини, наражаючись на ша­лений опір з боку тамтешніх вояків.

    Після 1945 року наші земляки, по волі радянського уряду, брали участь у 23 локальних війнах та збройних конфлік­тах за межами СРСР по всій планеті.


    За матеріалами Енциклопедії історії України, (автор статті А. Ю. Мартинов),
                                    сайту 
    http://cbs.km.ua
                                    фото: сайту http://www.ukrinform.uа


    Філія №15
    Філія №15
    • Електронний каталог
    • Електронний каталог
    • Електронний каталог
    • Електронний каталог
    • Електронний каталог
    • Меню для книгоманів
    • Зростаємо професійно
    • Мистецька вітальня
    • Наші видання
    • Послуги ЦБС
    Близько 1300 нових книг надійшло до бібліотек міста

    За перший квартал 2016 року до бібліотек Хмельницької міської ЦБС надійшло близько 1300 нових книг. 

    Якому жанру літератури Ви надаєте перевагу?
    детективи
    драми
    казки
    комедії
    легенди
    ліричні вірші
    пригоди
    трилери
    фентезі
    інше

    Слідкуйте за нами у
    соціальних мережах






    © ХМ ЦБС, 2010-2024 г.
       Офіційний сайт
    Україна, м. Хмельницький, вул. Подільська, 78
    www.cbs.km.ua            kmcbs.c@gmail.com
    Копіювання інформації можливе тільки за наявності згоди
    адміністратора, а також активного посилання на сайт.
    створення
    сайту
    Студія Спектр