Бібліотеки-філії Хмельницької міської ЦБС 7 Грудня 2016 р.
У центральній бібліотеці13 грудня відбулося останнє в цьому році засідання клубу «Право. Закон. Мораль» «Правові проблеми, які нас турбують». На засідання завітали учні 9-А класу НВО №10.
Спеціаліст регіонального центру з надання безоплатної вторинної допомоги у Хмельницькій області Олена Варфоломєєва розповіла, як важливо дати людині необхідні в житті юридичні знання, навчити її поважати закони і підзаконні акти, а також дотримуватися їх, тобто сформувати достатньо високий рівень правової культури, здатний значно зменшити кількість правопорушень. Кожна людина, знаючи свої права і обов’язки, може грамотно захищати себе від незаконних дій з боку юридичних органів.
«Я отримала практичні знання щодо таких понять, як «Мої права», «Дієздатність», «Правоздатність», «Правопорушення», «Злочин», «Юридична відповідальність», «Захист в суді», «Трудові права». Дізналася про відмінності злочину, правопорушення та як отримати первинну і вторинну юридичну допомогу, як діяти в разі затримання поліцією», – поділилася враженнями Настя Бабій.
Фахівці бібліотеки провели також огляд літератури та періодичних видань, а також звернули увагу присутніх на соціальні проблеми дітей та соціальну роботу різних служб, які займаються проблемами дитинства в Україні.
Ірина Довгалюк, головний бібліотекар відділу обслуговування
Представники Національної патрульної поліції та учні Вищого професійного училища №11 стали 7 грудня учасниками тренінгу «Правовий SOS: Сканування Особливої Ситуації», що відбувся у бібліотеці-філії №11.
Зараз в українському суспільстві розвинулася парадоксальна ситуація, коли правова інформація доступна і відкрита, але існує дефіцит обізнаності у сфері прав, обов’язків та відповідальності у багатьох життєвих ситуаціях. Щоб поліпшити становище, потрібно зацікавлювати вивченням права з дитинства, особливо, у підлітковому віці. Дуже актуальними є незвичайні форми проведення масових заходів для студентської молоді.
«Наша бібліотека підготувала захід у формі тренінгу, тому що це ефективніше, ніж просто проводити лекцію, – розповідає завідуюча бібліотекою-філією №11 Тетяна Венгрова. – Коли учасники просто сприймають інформацію на слух, то через деякий час активна увага починає знижуватися. Під час тренінгу у заході задіяна вся аудиторія, спільні завдання та робота в команді націлює на результат. Ми розуміємо, що неможливо навчити підлітків праву за 2 години заняття, тому наше завдання полягає в тому, щоб зацікавити їх до самостійного вивчення своїх прав. Для цього ми включили в тренінг елементи соціального театру. Це коли під час тренінгу учасникам роздаються ролі і вони розігрують різноманітні життєві ситуації, а потім обговорюють їх з точки зору закону. Інспектори патрульної поліції аналізують ситуацію і підводять підсумки. В результаті молодь бачить, як дієво і корисно знати свої права та вміти захистити себе у життєвих реаліях. А хто не знає своїх прав, той фактично втрачає ці права, бо не може їх реалізувати».
«Це було дуже незвично і цікаво, – ділиться учень ВПУ№11 Дмитро Мадич. – Ми отримали різні ролі і потрібно було за 10 хвилин підготовки перевтілитися в героя ситуації. Мені дісталася роль хлопця який знайшов дуже дорогий смартфон, він хотів його собі залишити, але побоявся. Потім в ломбард пішов здавати, але там потрібно було надати паспортні дані. Тоді він вирішив виторгувати у власника смартфону гроші, як винагороду. Але власник перехитрив його, він призначив зустріч, приїхав з друзями і забрав смартфон та ще й обікрав мого героя. Мені було потрібно не тільки зіграти того хлопця, але й знайти аргументи на його захист, дати відповідь на питання, які виникли в аудиторії, так, ніби ця ситуація сталася зі мною. Чимало в кого з моїх ровесників виникла думка, що можна було б просто залишити собі телефон. Проте, після того, як ситуацію прокоментував інспектор патрульної поліції Денис Костриба, стало зрозуміло що найкраще у такому випадку – викликати патруль і віддати смартфон в бюро знахідок. В іншому – можна отримати багато проблем, навіть, якщо знахідкою став копійчаний, старенький телефон».
Тетяна Венгрова, завідуюча бібліотекою-філією №11
Уже не вперше патрульні поліцейські зустрічаються з юними читачами міських бібліотек. Цього разу на зустріч з інспекторами роти №1 патрульної поліції м. Хмельницького лейтенантами Анною Стрембіцькою та Аделіною Кирилюк 6 грудня до бібліотеки-філії №7 завітали учні 8-Г класу СЗОШ №18 імені В. Чорновола.
У ході бесіди учням було роз’яснено ситуації, через які настає адміністративна та кримінальна відповідальність, а також правила поведінки при зустрічі з працівником поліції. Адже досить часто неповнолітні не володіють знаннями і не вміють розмежовувати різні види відповідальності. Було також проведено роз’яснювальну бесіду про правила дорожнього руху і безпеки, адже часто буває так, що пішоходи не знають, в яких випадках вони порушують правила дорожнього руху.
Аделіна Кирилюк зауважила: «Якщо вас зупиняє будь-який працівник поліції, потрібно обов’язково зупинитись».
Анна Стрембіцька пояснила, які дії вважаються порушенням громадського порядку: це і паління, і вживання алкогольних напоїв, висловлювання ненормативною лексикою в громадських місцях.
Учні задавали співробітникам патрульної поліції питання й отримали обґрунтовані відповіді, адже основним напрямком боротьби з правопорушеннями є їх профілактика.
Наприкінці зустрічі школярі висловили свої побажання поліцейським на плакаті «Моя нова поліція».
Окрім позитивних емоцій від спілкування, юні читачі отримали в подарунок книжечки «Твоя безпека», в яких розповідається про те, як потрібно діяти в різних життєвих ситуаціях.