Новини ЦБС Централізована бібліотечна система Хмельницької міської територіальної громади Новини ЦБС Централізована бібліотечна система Хмельницької міської територіальної громади
    Про ЦБС
    Бібліотеки
    Читачам
    Ресурси бібліотек
    Віртуальні виставки
    Наша Україна
    Наше місто
    Літературна світлиця
    БібліоЖиття
    Фотогалерея
    Відеогалерея
    Проєкти та програми
    Контакти
    Карта сайту




    Пошук по сайту

     

    Хмельницька міська рада

     

      Головна » Про ЦБС » Новини ЦБС
    Міжнародний день чаю
    Ольга Войтюк, бібліотекар ЦБ
    14 Грудня 2016 р.

    А теплий чай, неначе хліб із печі,
    Бажає завжди ніжної руки
    І дотик той, який торкнувсь за плечі,
    Лягає з ароматом у ковтки…

                                               В. Назарук

    Коли міцнішають морози, немає нічого кращого, ніж зігрітися чашкою ароматного гарячого чаю. Чай – найпопулярніший напій на Землі. Міжнародний день чаю відзначають щорічно 15 грудня, починаючи із 2005 року.

    Яка ж історія виникнення такого дня?

    16 грудня 1773 року відбулося «Бостонське чаювання». Колоністи США виступили проти тиску з боку уряду, викинувши у гавань Бостона ящики з чаєм у знак протесту проти введеного Великобританією податку на чай. З того часу виробники чаю неодноразово привертали увагу до своєї галузі.

    Рішення відзначати Міжнародний день чаю саме 15 грудня було прийнято після Всесвітнього громадського форуму (World Social Forum), що проходив в 2004 році в Мумбаї (Mumbai, Індія) і в 2005 році в Порті Аллегре (Porte Allegre, Бразилія).

    Головна мета цього дня – привернути увагу до численних проблем чайної галузі. Саме тому це свято відзначають країни, які займаються виробництвом чаю – це Бангладеш, Непал, Китай, В'єтнам, Індонезія, Кенія, Малайзія, Танзанія. Найбільшими його виробниками й експортерами є Індія та  Шрі Ланка.

    Цікавою є історія виникнення чаю як благодатного напою. За однією із легенд, дивовижні властивості чайного напою виявив китайський імператор Шен Нанг, тонкий знавець природи, який правив в 2737-2697 рр. до н.е. Під час походів для нього завжди кип’ятили на вогнищі воду, і одного разу в казанок із водою випадково потрапили занесені вітром листочки чайного дерева. Смак вразив імператора, і він розпорядився готувати йому такий напій і надалі, а потім звелів культивувати чайне дерево.

    В інших легендах пристрасть до чайного напою пов’язують із монахами Давньої Індії, які також випадково виявили, що настій чайного листка допомагає зберігати ясність розуму та бадьорість під час довгих молитв.

    В 111 ст. н.е. рішенням китайського імператора Ханської династії була введена єдина назва цього національного напою – «ча», а в 8 ст. для чаю було встановлено власний ієрогліф. Сам «секрет чаю» зберігався в Китаї під загрозою смертної кари, щоб ніякий інший народ не зміг виробляти його.

    Перша енциклопедія чаю «Ча Чінг» була написана в 8 ст. Лу Ю. Автор, буддійський монах, давав детальні рекомендації, як вирощувати та виробляти чай, як готувати і який посуд використовувати для чайних церемоній.

    Сьогодні в світі існує 1500 сортів цього чудодійного напою. Є незвичайні види, які відомі в усьому світі.

    Улун або оолонг – чай, який називають «імператорським» через його ціну, якість та метод обробки листя. Він відомий тим, що поєднує в собі зелений і червоний сорти чаю, а досягається це особливим ферментуванням листка. В ідеалі листки піддаються обробці наполовину (половина листка обробляється, а інша – ні). Саме це і надає незвичайного смаку й аромату напою. Ціна правильно висушеного чаю може досягати $1000.

    Геммайтя – сорт японського чаю, який відомий незвичайним рецептом приготування. Він виготовляється з обсмаженого коричневого рису і чайних листків. Це чи не єдиний сорт чаю, що має енергетичну цінність (у склянці такого напою міститься приблизно 1 ккал і 0,03 г жиру).

    Пуер зовсім не схожий на чай, яким ми звикли його бачити,  – розсипчасту суміш. Його листя пресують в чіткі геометричні фігури: гарбуз, квадрат, млинець, цеглу, чашу, гриб. Чим довше витримується пуер, тим корисніший і смачніший вийде напій. Смак цього чаю специфічний. Його можна заварювати до 10 разів.

    Да Хун Пао – китайський чай, назва якого перекладається як «Великий червоний халат». Це найдорожчий чай у світі з унікальним фруктовим смаком. Його можна придбати тільки на аукціоні, а ціна може доходити до $ 500 000 за кілограм. Щороку у світі збирається не більше 0,5 кг чаю з певних кущів.

    Тайський синій чай – це висушені квіти рослини під назвою кліторія, яка є різновидом запашного горошку. Квіти кліторії синього кольору, і напій виходить відповідного відтінку.

    Україна здавна постачала всю Європу нашим іван-чаєм. У ньому менший вміст кофеїну, теоброміну та теофіліну, але зате більше міститься вітамінів Р, С, ефірних масел, органічних кислот, магнію, марганцю, натрію, калію, кальцію, фтору, міді.

    Знамениті також чайні напої з липового цвіту. Вони мають медовий запах, ніжний смак. Чай можна приготувати з квіток, плодів, листя, молодих гілочок шипшини. За смаком і ароматом цей напій може змагатися з будь-яким стандартним чаєм, а за вмістом вітамінів перевершує всі інші.

    «Китайці говорять, що краще нічого не їсти три дні, ніж один день не пити чаю» (Халед Хоссейні «Тисяча сяючих сонць»). Цей ароматний напій став символом спілкування і гостинності: його п’ють з нагоди і без нагоди, насолоджуючись чудовим ароматом і заспокійливим ефектом.

       

    Використані джерела:

    1. Міжнародний день чаю: 5 незвичайних сортів  [Електронний ресурс] // depo.ua : [офіц. сайт]. – Електрон. текст. дані. – Режим доступу: http://www.depo.ua (дата звернення 10.12.2016). – Назва з екрану.
       
    2. Чарівний напій: Міжнародний день чаю [Електронний ресурс] // Блог Національної Бібліотеки України для дітей : [офіц. сайт]. – Електрон. текст. дані. – Режим доступу: https://nbukids.wordpress.com (дата звернення 10.12.2016). – Назва з екрану.

    Філія №15
    Філія №15
    • Електронний каталог
    • Електронний каталог
    • Електронний каталог
    • Електронний каталог
    • Електронний каталог
    • Меню для книгоманів
    • Зростаємо професійно
    • Мистецька вітальня
    • Наші видання
    • Послуги ЦБС
    Книгопоказ

    До вашої уваги пропонуємо інформацію про нові надходження, серед яких чимало новинок вітчизняного і світового літературного життя. Бібліотеки отримали нові твори подільських письменників.

    Якому жанру літератури Ви надаєте перевагу?
    детективи
    драми
    казки
    комедії
    легенди
    ліричні вірші
    пригоди
    трилери
    фентезі
    інше

    Слідкуйте за нами у
    соціальних мережах






    © ХМ ЦБС, 2010-2024 г.
       Офіційний сайт
    Україна, м. Хмельницький, вул. Подільська, 78
    www.cbs.km.ua            kmcbs.c@gmail.com
    Копіювання інформації можливе тільки за наявності згоди
    адміністратора, а також активного посилання на сайт.
    створення
    сайту
    Студія Спектр