Новини ЦБС Централізована бібліотечна система Хмельницької міської територіальної громади Новини ЦБС Централізована бібліотечна система Хмельницької міської територіальної громади
  Про ЦБС
  Бібліотеки
  Читачам
  Ресурси бібліотек
  Віртуальні виставки
  Наша Україна
  Наше місто
  Літературна світлиця
  БібліоЖиття
  Фотогалерея
  Відеогалерея
  Проєкти та програми
  Контакти
  Карта сайту
  Пошук по сайту

   

  Хмельницька міська рада

   

    Головна » Про ЦБС » Новини ЦБС
  Льюїс Керролл - відомий математик та митець
  Ольга Войтюк, бібліотекар ЦБ
  26 Січня 2022 р.

  У всьому є своя мораль, треба тільки вміти її знайти!

  Льюїс Керролл

  Казка «Аліса в Країні Чудес» є перлиною дитячої англійської літератури. Аліса й Чеширський Кіт, Капелюшник і Шалений Заєць – персонажі, які назавжди залишаються в пам’яті читача. Легкість у грі слів, логіці й фантазії задовольняють широку читацьку аудиторію: казки Льюїса Керролла «Аліса в Країні Чудес» та «Аліса в Задзеркаллі» люблять і дорослі, і  діти,  вони перекладені понад 100 мовами.

  Що ж відомо про автора цих популярних творів?

  Народився Чарльз Лутвідж Доджсон 27 січня 1832 року в англійському  селищі Дерсбери графства Чешир у сім’ї священика. У дев’ятнадцять років юнак вступив до Оксфордського університету, у двадцять три роки став викладачем цього ж навчального закладу, у двадцять п’ять – здобув ступінь магістра математики. Він є автором математичних праць, головоломок, розробив метод обчислення, який так і називається «конденсація Доджсона».

  Відомому англійському письменнику, математику, філософу і фотографу приписують декілька винаходів: книжкову суперобкладинку, дорожні шахи, триколісний велосипед, електричну ручку, систему для запам'ятовування імен і дат, навіть никтограф  – інструмент для письма в темряві.

  Своє справжнє ім’я Чарльз Лутвідж (прізвище Доджсон) письменник переклав латиною, а потім отримане ім’я Carolus Ludovicus знову переклав англійською й переставив слова місцями. Так з’явився його псевдонім Lewis Carroll.

  Льюїс Керролл дуже любив листування. Він навіть написав статтю «Вісім або дев'ять мудрих слів про те, як писати листи». А в 29 років письменник завів журнал, в якому фіксував усю кореспонденцію. За 37 років у журналі було зареєстровано 98 921 лист.

  Як тонкий знавець прекрасного, Доджсон, закохавшись у гру світла і тіні, усе життя захоплювався мистецтвом фотографії. Талановиті світлини митця довго залишалися невідомими, лише в 1950 році вийшла книжка «Льюїс Керролл – фотограф».

  Розмірковуючи про світ дітей і дорослих, свободу й обов’язок, письменник створив казковий світ, де не було ніяких обмежень для вільного польоту фантазії, де можна було вигадувати казна-що, де можна бути собою, вільною особистістю, котра здатна міняти все довкола силою своєї уяви!

  Цікавою є історія написання казки «Аліса в Країні Чудес». Одного разу, катаючись у човні з трьома маленькими подружками Лориною, Алісою і Едіт Лідделл,  щоб розважити слухачок, Льюїс  вигадував цікаві історіі, вплітаючи у сюжет зашифровані імена трьох сестричок. Дівчаткам казка так сподобалася, що Аліса попросила Керролла записати цю розповідь для неї, і вже наступного дня він почав рукопис.

  Коли Аліса Лідделл виросла, автор створив продовження книжки – «Аліса в Задзеркаллі», де юна героїня перетворилася на справжню королеву. Себе письменник зобразив у вигляді Білого Лицаря, який розповідає Алісі про неймовірні винаходи.

  Справжній Алісі Лідделл довелося продати перший рукописний варіант книги «Пригоди Аліси під землею» за 15400 фунтів стерлінгів у 1928 році, оскільки їй нічим було платити за будинок.

  Джерело казок Кэрролла – англійський фольклор,  тяга автора до ексцентричності, навіть до безглуздя. У гумористичних народних казках ми зустрічаємося з диваками, які ловлять жердиною місяць в ставку, обгороджують дерево, щоб не відлетіла зозуля.

  Оксана Забужко так визначила особливості творчості митця: «У Льюїса Керролла світ дітей і світ дорослих протистоять одне одному. Невідомо, котрий із них сам письменник уважав за справжній...»

    

  Використані джерела:

  1. Зарубежная литература для детей и юношества : учебник для институтов культуры : в 2-х ч. Ч. 2 / под ред.: Н. К. Мещерякова, И. С. Чернявской. – Москва : Просвещение, 1989. – 253 с.

  2. Десять интересных фактов о Льюисе Кэрролле [Електронний ресурс] // ufa.kp.ru : [офіц. сайт]. – Електрон. текст. дані. – Режим доступу: http://www.ufa.kp.ru (дата звернення 16.01.2017). – Назва з екрану.

  3. Додо из Страны Чудес: 15 интересных фактов из биографии Льюиса Кэрролла [Електронний ресурс] // vm.ru : [офіц. сайт]. – Електрон. текст. дані. – Режим доступу: http://vm.ru (дата звернення 16.01.2017). – Назва з екрану.


  Книжкова виставка у центральній публічній бібліотеці
  Книжкова виставка у центральній публічній бібліотеці
  • Електронний каталог
  • Електронний каталог
  • Електронний каталог
  • Електронний каталог
  • Електронний каталог
  • Меню для книгоманів
  • Зростаємо професійно
  • Мистецька вітальня
  • Наші видання
  • Послуги ЦБС
  Панно улюблених книг

  Пропонуємо ознайомитись із книгами, які надійшли до бібліотек Хмельницької міської ЦБС.

  Якому жанру літератури Ви надаєте перевагу?
  детективи
  драми
  казки
  комедії
  легенди
  ліричні вірші
  пригоди
  трилери
  фентезі
  інше

  Слідкуйте за нами у
  соціальних мережах


  © ХМ ЦБС, 2010-2024 г.
     Офіційний сайт
  Україна, м. Хмельницький, вул. Подільська, 78
  www.cbs.km.ua            kmcbs.c@gmail.com
  Копіювання інформації можливе тільки за наявності згоди
  адміністратора, а також активного посилання на сайт.
  створення
  сайту
  Студія Спектр