Продовж життя на людину впливають природні фактори та умови, у яких вона живе. Звичайно, що всі вони, більшою чи меншою мірою, мають вплив на її здоров’я.
Протягом довгих тисячоліть людина своєю діяльністю впливає на стан природи планети. На даний час, через активну діяльність людства, природнє середовище змінюється набагато швидше, ніж людина адаптується до нього, і це негативно позначається на її здоров’ї.
Розв’язанням проблеми взаємодії між живими істотами та умовами їхнього життя займається наука екологія (від «oikos» — дім, житло та «logos» — наука).
Основною проблемою сьогодення є те, що людина живе у виробничому режимі протягом усього року. І хоча загалом умови життя та праці значно покращилися, проте наслідки цього не тільки позитивні.
ПРОБЛЕМА ЗАБРУДНЕННЯ НАВКОЛИШНЬОГО СЕРЕДОВИЩА
Забрудненість навколишнього середовища, поряд із токсичними ефектами, приховує у собі небезпеку генетичних змін (на потреби промисловості спалюється 10 млрд тон палива, у повітря потрапляє біля 20 млрд тон вуглекислого газу, 300 млн тон чадного газу, 50 млн тон окису азоту, сотні млн тон пилу, велика кількість шкідливих та канцерогенних речовин). Забруднення атмосфери стало великою проблемою для міст. Осідання викидів на крапельках води зумовлює появу димних туманів — смогу. Л. Батонн писав: «Станеться одне з двох, або люди зроблять так, що у повітрі стане менше диму, або дим зробить так, що на Землі стане менше людей».
Надходження великої кількості окисів азоту та сірки зумовлює появу кислотних дощів, які забруднюють територію на великих відстанях від джерел їхнього викиду. Такі дощі знищують рослини та тварин, пошкоджують людські споруди та конструкції. Промислові викиди в атмосферу фреонів зменшують товщину озонового шару навколо Землі, який захищає живу природу від згубної дії ультрафіолетових променів із космосу.
Особливо негативно позначилась на стані здоров’я населення нашої країни аварія на Чорнобильській атомній станції.
Конституційне право на безпечне для життя і здоров’я довкілля (право на екологічну безпеку) тісно пов’язане з правом на життя й охорону здоров’я.
ШЛЯХИ ДО ВИРІШЕННЯ ЕКОЛОГІЧНИХ ПРОБЛЕМ
Екологічна ситуація потребує мобілізації всіх урядових та неурядових організацій, усього суспільства на вирішення існуючих проблем. Основні шляхи для цього:
-
перехід до матеріало- та енергозберігаючих технологій, а в перспективі до замкнутих, безвихідних циклів виробництва;
-
раціональне природовикористання з урахуванням особливостей окремих регіонів;
-
розширення природно-заповідних територій;
-
екологічна освіта та виховання населення.
Вирішення проблеми здоров’я людини закладено в самій людині, у знанні та розумінні нею низки проблем, а також в умінні дотримуватись правил здорового способу життя.
ДЕНЬ НАВКОЛИШНЬОГО СЕРЕДОВИЩА
День навколишнього середовища відзначається в Україні щорічно у третю суботу квітня з 1998 року згідно з Указом Президента України «Про День довкілля» № 855/98.
Цього дня громадські організації проводять заходи, спрямовані на поліпшення стану навколишнього середовища, очищення водних джерел, озеленення, збереження заповідних об’єктів, поширення екологічних знань.
Спочатку свято було задумано для того, щоб відзначити Стокгольмську конференцію з довкілля, яка стала однією з найважливіших в історії екологічного руху.
Цього дня була заснована UNEP (United Nations Environment Network) — Екологічна програма ООН, яка зараз є основним організатором та ідеологом Дня довкілля.
В 2020 році український День навколишнього середовища (День довкілля) припадає на 18 квітня.
Список рекомендованої літератури:
-
Білявський Г. О. Основи екології / Г. О. Білявський, Р. С. Фудуй, І. Ю. Костіков. – Київ : Либідь, 2006. – 408 с.
-
Джигирей В. С. Екологія та охорона навколишнього природного середовища / В. С. Джигирей. – Київ : Знання, 2000. – 203 с.
-
Джигирей В. С., Сторожук В. М., Яцюк Р. А. Основи екології та охорона навколишнього природного середовища / В. С. Джигирей. – Львів : Афіша, 2004. – 272 с.
-
Димань Т. М. Екологія людини / Т. М. Димань. – Київ : Академія, 2009. – 376 с.
-
Запольський А., Салюк А. Основи екології / А. Запольський, А. Салюк. – Київ : Вища школа, 2005. – 382 с., іл.
-
Саварчук Л. Природа / Л. Саварчук. – Хмельницький : Цюпак А. А., 2012. – 248 с.
-
Сухарев С. Основи екології та охорони довкілля / С. М. Сухарев, С. Ю. Чундак, О. Ю. Сухарева. – Київ : Центр навчальної літератури, 2006. – 394 с.
-
Червона книга України / упоряд.: О. Ю. Шапаренко, С. О. Шапаренко. – 3-тє вид. – Харків : Торсінг плюс, 2009. – 320 с.
-
Юхименко А. П. Енциклопедія виживання / А. П. Юхименко, В. В. Дивак, Б. В. Болібрух. – Кам’янець-Подільський : Медобори – 2006. – 256 с.
-
Ярошевська В. М. Безпека життєдіяльності / В. М. Ярощевська. – Київ : Професіонал, 2006. – 560 с.
|