Павловський Михайло Антонович  (1942-2004 рр.) Централізована бібліотечна система Хмельницької міської територіальної громади Павловський Михайло Антонович  (1942-2004 рр.) Централізована бібліотечна система Хмельницької міської територіальної громади
    Про ЦБС
    Бібліотеки
    Читачам
    Ресурси бібліотек
    Віртуальні виставки
    Наша Україна
    Наше місто
    Літературна світлиця
    БібліоЖиття
    Фотогалерея
    Відеогалерея
    Проєкти та програми
    Контакти
    Карта сайту




    Пошук по сайту

     

    Хмельницька міська рада

     
      Головна » Наше місто » Ім’я в історії міста
    Павловський Михайло Антонович (1942-2004 рр.)

     

    Павловський
    Михайло Антонович

    Відомий вчений та політик, професор, доктор технічних наук (1977), доктор економічних наук (1997), лауреат Державної премії СРСР (1986), двічі лауреат Державної премії України (1980, 1992), заслужений діяч науки і техніки України (1991), нагороджений орденом "Знак пошани" (1980) та Грамотою Верховної Ради України, академік Академії технологічних наук України, академік ряду міжнародних академій.

    М. А. Павловський – творець власної наукової школи з гіроскопів, навігаційних приладів і комплексів, один з ініціаторів створення і перший декан факультету авіаційних та космічних систем  Національного технічного університету України "КПІ".

    Народився Михайло Антонович Павловський 13 березня 1942 року в селі Ружична у селянській родині. Любов до творчості народу, як і до рідних місць, він зберіг протягом всього життя і ніколи не соромився свого походження.

    Сім'я жила не заможно, навіть бідно: хата крита соломою, з глиняною долівкою. Михайло змалку привчався до важкої селянської праці. Лише одним вирізнявся хлопчик серед своїх однолітків – великим потягом до навчання. Школярем став у шість років. Його прийняли умовно, надавши місяць випробувального терміну. Під час навчання ні в чому не відставав від інших дітей, а згодом навіть випередив усіх. Однокласники часто звертались до Михайла по допомогу.

    Велику роль у житті хлопця відігравав спорт. Він займався не одним якимось видом, а навіть кількома (волейбол, вільна боротьба, кульова стрільба, лижний спорт і плавання). Неабияких успіхів досягнув Михайло у вільній боротьбі: в 14 років став чемпіоном області. Та над усе хлопець любив волейбол. Незважаючи на те, що він був наймолодшим серед членів команди, саме його обрали капітаном. На районних змаганнях команда посіла перше місце, а на обласних – друге.

    Геній Михайла проявлявся ще з дитинства, природа обдарувала його щедро. Якщо б він вибрав спортивну кар'єру, то міг досягти вершин у багатьох сферах. Та хлопець жив математикою. Вчитель Чумак Григорій Петрович розповідав, що доводилось додатково завантажувати Михайла, щоб він  "не заважав іншим". Саме цьому педагогу вдалося спрямувати талант свого учня у русло майбутніх успіхів.

    У 1958 році Михайло разом з одинадцятьма однокласниками після святкування випускного вечора в єдиному тоді в Ружичній кафе "Веселка" зустрів схід сонця нового дня, перед ним відкрився широкий світ. Куди вступати – питання було вирішено: у Київський політехнічний. Вступні іспити склав на "відмінно".

    Сила волі, наполегливість, жага до знань спонукали його досягти величезних успіхів та широкого визнання:

    • 1963 р. – закінчив Київський політехнічний інститут (КПІ) з відзнакою;
    • 1963-1966 рр. – аспірант кафедри"Гіроскопічні прилади і пристрої";
    • 1968 р. – доцент тієї ж кафедри;
    • 1977 р. – завідувач кафедри теоретичної механіки;
    • 1985 р. – створив і очолив НДІ "Ритм" при НТУУ "КПІ", який займався дослідженнями, розробками бортових приладів та систем керування рухомими об'єктами, розробкою наземних комплексів для випробовування великих космічних конструкцій;
    • 28.09-27.10.1992 р. – Міністр промисловості України;
    • 1993 р. – один з засновників і декан факультету авіаційних і космічних систем;
    • 1994-2004 рр. – народний депутат України ІІ, ІІІ, ІV скликань;
    • 1996 р. – дійсний член Української академії економічної кібернетики;
    • 2002 р. – академік-секретар Аерокосмічної академії України.

    Автор понад 450 друкованих праць, серед яких 24 книги (монографії, підручники, навчальні посібники). Підготував 12 докторів наук і понад 50 кандидатів наук.

    Михайло Антонович Павловський увійшов в історію Київської політехніки як фундатор української школи гіроскопістів, як видатний учений в галузі механіки, як перший декан факультету авіаційних та космічних систем (ФАКС) КПІ. На його честь 15 березня 2007 року урочисто відкрито меморіальну дошку на фасаді корпусу ФАКС (№28).

    В історії  України він залишив слід як полум'яний борець за справедливість, як видатний політичний та громадський діяч. Ружична з великим піднесенням сприйняла висунення кандидатури Михайла Антоновича Павловського у депутати Верховної Ради України. Він двічі обирався жителями міста Хмельницького по мажоритарному виборчому округу, представляв їх інтереси у Верховній Раді України II-III скликань. Після обрання його народним депутатом України IV скликання по загальнодержавному виборчому округу він продовжував депутатський зв'язок зі своїми виборцями, мешканцями міста Хмельницького та області. Свідченнями цього є: його численні запити і звернення щодо проблем Хмельниччини, зустрічі з колективами підприємств області, лекції у навчальних закладах, виступи на радіо і телебаченні, тисячі людей, яких він прийняв на депутатському прийомі тощо. Не було випадку, коли б Михайло Антонович не вніс пропозицій до проекту Державного бюджету України, які стосувалися невідкладних потреб Хмельниччини. У 1997 році він був удостоєний звання "Людина року".

     Міською владою м. Хмельницького гідно вшановано пам'ять видатного ружичнянця:

    •  вісімнадцята сесія Хмельницької міської ради від 07.09.2004 р. за №13 прийняла рішення "Про присвоєння Хмельницькій спеціалізованій загальноосвітній школі №19 І-ІІІ ступенів назви "Хмельницька спеціалізована загальноосвітня школа №19 І-ІІІ ступенів імені академіка Михайла Павловського" з встановленням меморіальної дошки", що і було внесено до статуту школи;
       
    • у вересні 2004 року було започатковано, а у червні 2006 року затверджено меморіальний музей академіка М.А.Павловського;
    • 1.03.2005 року в школі встановлена меморіальна дошка, на якій викарбовано: "У цій школі з 1948 до 1958 року навчався видатний політичний діяч, академік, народний депутат України Михайло Антонович Павловський";
       
    • 16.02.2007 року Хмельницька міська рада на восьмій сесії прийняла рішення "Про перейменування вулиці Ярмолинецької". Відтоді це вулиця Академіка Павловського.

    У СЗОШ №19 І-ІІІ ступенів імені академіка Михайла Павловського виплачуються іменні стипендії кращим учням, що стало можливим завдяки матеріальній та фінансовій підтримці Благодійного фонду імені Михайла Павловського, метою якого є увіковічення пам'яті прославленого земляка та сприяння розвитку науки і освіти в Україні.

    При школі діє музей, у якому зібрано багато цікавих та рідкісних експонатів, що знайомлять нас із життям вченого-земляка. Без сумніву, найцінніший експонат – випускна робота Михайла Подлюка від 6 червня 1958 року (геометрія з тригонометрією) з рецензією Григорія Петровича Чумака. Очолює музей чудова людина, талановитий вчитель, ентузіаст своєї справи Г.П.Кухтюк. 

    3.11.2011 р.

        Використані джерела: 

    1. Кухтюк Г. П. Чумацький шлях Михайла Павловського // Матеріали ІІІ науково-краєзнавчої конференції «Місто Хмельницький в контексті історії України» : ред. кол. Баженов Л.В. (голова), Блажевич Ю.І. (співголова), Єсюнін С.М. (співголова, відповід. редактор та ін.). – Хмельницький, 2011. – С.586-593.

      

    © Хмельницька міська центральна бібліотека
    Сектор автоматизації бібліотечних процесів

    Підготувала: Галина Єсюніна


    Філія №15
    Філія №15
    • Електронний каталог
    • Електронний каталог
    • Електронний каталог
    • Електронний каталог
    • Електронний каталог
    • Меню для книгоманів
    • Зростаємо професійно
    • Мистецька вітальня
    • Наші видання
    • Послуги ЦБС
    Читайте разом з нами!

    За три місяці поточного року до бібліотек Хмельницької міської ЦБС надійшло 1207 примірників нових книг. 

    Якому жанру літератури Ви надаєте перевагу?
    детективи
    драми
    казки
    комедії
    легенди
    ліричні вірші
    пригоди
    трилери
    фентезі
    інше

    Слідкуйте за нами у
    соціальних мережах






    © ХМ ЦБС, 2010-2024 г.
       Офіційний сайт
    Україна, м. Хмельницький, вул. Подільська, 78
    www.cbs.km.ua            kmcbs.c@gmail.com
    Копіювання інформації можливе тільки за наявності згоди
    адміністратора, а також активного посилання на сайт.
    створення
    сайту
    Студія Спектр