Новини ЦБС Централізована бібліотечна система Хмельницької міської територіальної громади Новини ЦБС Централізована бібліотечна система Хмельницької міської територіальної громади
    Про ЦБС
    Бібліотеки
    Читачам
    Ресурси бібліотек
    Віртуальні виставки
    Наша Україна
    Наше місто
    Літературна світлиця
    БібліоЖиття
    Фотогалерея
    Відеогалерея
    Проєкти та програми
    Контакти
    Карта сайту




    Пошук по сайту

     

    Хмельницька міська рада

     

      Головна » Про ЦБС » Новини ЦБС
    Фактчек, або Перевіряти факти просто. У центральній бібліотеці вправлялися в медіаграмотності
    Оксана Василишина, редактор ЦБ
    28 Січня 2019 р.

    25 січня тренінг з медіаграмотності провели в центральній бібліотеці. Тренер – Тамара Козицька. Вона ж засновник і постійний лектор Школи медіаграмотності у Хмельницькому.

    Говорили про фактчек. Тема виявилася новою для усіх учасників, серед яких були і випускники міської Школи медіаграмотності, і новачки.

    Фактчек займається дослідженням фактів для встановлення їхньої правдивості і точності. Об’єктами такої є публічні заяви та обіцянки, суспільні наративи, публікації в ЗМІ, фото- і відеоматеріали, акаунти, веб-сайти та ін. Щоб зрозуміти, як здійснюється перевірка фактчек, аудиторія учасників тренінгу, перш за все, чітко визначила, що в інформаційному повідомленні є фактом, а що судженням, як виокремлювати факти з тексту.

    В ідеалі, звісно, новини мають складатися з перевірених фактів. Якби всі ЗМІ мали свої підрозділи з фактчекінгу, то інформація від них надходила б до нас у чистому та правдивому вигляді. Та, на жаль, інформаційний простір почасти стає засобом маніпуляцій та розповсюдження оманливих заяв, неточних фактів і т. д.

    У світі 121 організація займається фактчекінгом (з них – тільки 20! у пострадянському просторі). В Україні це – «Stop-Fake», «Chesno», «DeutschWelle», «БезБрехні», «Checkregion-ua», «Слово і діло», «Гра слів», «Дослівно»«VoxCheck». Вони з допомогою відкритих джерел (серед них – міжнародні та державні спеціалізовані ресурси, відкриті дані, офіційні документи, підтверджені експертні висновки і т. д.) дають оцінку правдивості фактів. Працюють за схемою: повідомлення – джерела/докази – вердикт. Вердикт може бути таким: «правда», «технічна помилка», «перебільшення», «маніпуляція», «неправда», «фейк» та ін. І тільки 25% запитів вказаним організаціям вдається задовольнити.

    Учасники міських тренінгів з медіаграмотності та випускники Школи медіаграмотності добре знають, що «у кожного ЗМІ є свій власник». Тому пересічній людині як кінцевій ланці у ланцюжку інформаційного споживання необхідно самій вміти перевіряти правдивість фактів, які їй подають. Тамара Козицька наголосила: «Ми перевіряємо не для того, щоб назвати щось неправдою чи маніпуляцією, а щоб встановити істинність і достовірність об’єктів перевірки».

    • Як це робити?
    • Чому і кому можна і не можна довіряти?
    • Яку роль відіграють фото- і відеоматеріали у процесі перевірки?
    • Що дасть нам перевірка і як зробити її простою?

    Це обговорювали, цьому вчилися, для цього учасники тренінгу з фактчеку групами виконали чимало практичних вправ. «Цікаво було виділяти факти та перевіряти – чи це правда/напівправда/брехня. Особисто здивувала інформація, що є сайти, котрі займаються перевіркою. Виявляється, фактчекери організовують цілі проекти», – Валентина Міхалевська.

    «Відзначу актуальність таких тренінгів у період передвиборчих кампаній. Людям варто вміти знаходити правду і доводити її джерелами, аби не дати місце маніпуляціям та популізму», – по завершенню додала теж учасниця тренінгу Оксана Веремчук.


    Книжкова виставка у центральній публічній бібліотеці
    Книжкова виставка у центральній публічній бібліотеці
    • Електронний каталог
    • Електронний каталог
    • Електронний каталог
    • Електронний каталог
    • Електронний каталог
    • Меню для книгоманів
    • Зростаємо професійно
    • Мистецька вітальня
    • Наші видання
    • Послуги ЦБС
    Кожна нова книга – це завжди подія та нове знайомство

    Багато нових книг надійшло до бібліотек міста. Це й сучасна художня, краєзнавча, галузева,  дитяча література, цікаві серії.

    Якому жанру літератури Ви надаєте перевагу?
    детективи
    драми
    казки
    комедії
    легенди
    ліричні вірші
    пригоди
    трилери
    фентезі
    інше

    Слідкуйте за нами у
    соціальних мережах






    © ХМ ЦБС, 2010-2024 г.
       Офіційний сайт
    Україна, м. Хмельницький, вул. Подільська, 78
    www.cbs.km.ua            kmcbs.c@gmail.com
    Копіювання інформації можливе тільки за наявності згоди
    адміністратора, а також активного посилання на сайт.
    створення
    сайту
    Студія Спектр