Новини ЦБС Централізована бібліотечна система Хмельницької міської територіальної громади Новини ЦБС Централізована бібліотечна система Хмельницької міської територіальної громади
    Про ЦБС
    Бібліотеки
    Читачам
    Ресурси бібліотек
    Віртуальні виставки
    Наша Україна
    Наше місто
    Літературна світлиця
    БібліоЖиття
    Фотогалерея
    Відеогалерея
    Проєкти та програми
    Контакти
    Карта сайту




    Пошук по сайту

     

    Хмельницька міська рада

     

      Головна » Про ЦБС » Новини ЦБС
    Хмельницький! З Днем народження!
    Підготувала Галина Єсюніна, завідуюча відділом ІТ та ЕР
    23 Вересня 2021 р.

    За словами історика-краєзнавця Сергія Єсюніна, місто Хмельницький веде свій початок від невеличкого поселення Плоскирів (Плоскирівці), яке вперше згадане у грамоті польського короля Владислава ІІ Ягайла від 10 лютого 1431 року. Від XVI століття і фактично до кінця XVIII століття вживалася лише назва Плоскирів. Проте територія, на якій розташований Хмельницький, була заселена ще в давні часи, про що свідчать археологічні пам’ятки в околицях міста, хоча точна дата заснування Плоскирова не відома.

    У 1793 році Поділля було приєднане до Російської імперії. З 5 липня 1795 року, коли імператорським указом була утворена Подільська губернія, один із повітів губернії став називатися Проскурівським, а його центром зазначене місто Проскурів. Саме в цьому указі вперше замість назви Плоскирів зустрічається назва Проскурів. Цікаво, що деякий час дві назви існували одночасно, але з 1801 року, остаточно утвердилася нова – Проскурів.

    У першій половині ХІХ століття Проскурів вперше у своїй історії отримав генеральний план, за яким розпочалася регулярна забудова міста. Його реалізація заклала основу теперішньої центральної частини міста та визначила вектори формування міських вулиць на майбутні роки.

    Під час Української революції 1917-21 років Проскурів відігравав роль важливого опорного пункту Української Народної Республіки (УНР). Тут в 1919-20 роках тричі перебував Уряд УНР та Директорія, деякий час знаходились головні військові сили УНР.  Саме під час першого перебування у Проскурові Уряду УНР 6-21 березня 1919 року, у місті відбулися урочистості до дня народження Тараса Шевченка та прийняте рішення перейменувати на честь Кобзаря вулицю Велику Вокзальну. До речі, вулиця Шевченка одна з небагатьох, що зберігає свою назву вже більше століття.

    8 липня 1941 року нацистські війська окупували Проскурів. Після повоєнного відновлення народного господарства, із 1950-х років, починається розбудова фактично нового міста, яке 16 січня 1954 року було перейменовано у Хмельницький.

    У 1960-х–80-х роках розбудовані нові житлові мікрорайони: Південно-Західний, Зарічанський, Ракове, Ближні Гречани; приєднано до міста села Лезневе, Ружична, Книжківці. Все це значно розширило межі міста. У 1975 році місто отримало офіційний поділ на мікрорайони. Їх було створено сім.

    У 1981 році був розроблений новий Генеральний план міста, який був затверджений 1985 року. Саме згідно цього плану з 1988 року розгорнулося будівництво великого житлового мікрорайону на північній околиці, який отримав назву Озерна. 

    Для того, щоб дізнатись ще більше цікавих фактів про історичний портрет Хмельницького, пропонуємо розгадати кросворд. Адже все починається з найпростішого – знання свого родоводу.


    60 років ЦБ та 40 центральній бібліотеці для дітей
    60 років ЦБ та 40 центральній бібліотеці для дітей
    • Електронний каталог
    • Електронний каталог
    • Електронний каталог
    • Електронний каталог
    • Електронний каталог
    • Меню для книгоманів
    • Зростаємо професійно
    • Мистецька вітальня
    • Наші видання
    • Послуги ЦБС
    Книжкове мереживо

    Пропонуємо ознайомитись із новинками, які надійшли до бібліотек міста. Цікаві, сучасні, пізнавальні, а також книги з AR технологіями – книги, які оживають!

    Якому жанру літератури Ви надаєте перевагу?
    детективи
    драми
    казки
    комедії
    легенди
    ліричні вірші
    пригоди
    трилери
    фентезі
    інше

    Слідкуйте за нами у
    соціальних мережах






    © ХМ ЦБС, 2010-2024 г.
       Офіційний сайт
    Україна, м. Хмельницький, вул. Подільська, 78
    www.cbs.km.ua            kmcbs.c@gmail.com
    Копіювання інформації можливе тільки за наявності згоди
    адміністратора, а також активного посилання на сайт.
    створення
    сайту
    Студія Спектр