Новини ЦБС Хмельницька міська централізована бібліотечна система Новини ЦБС Хмельницька міська централізована бібліотечна система
  Про ЦБС
  Бібліотеки
  Читачам
  Ресурси бібліотек
  Віртуальні виставки
  Наша Україна
  Наше місто
  Літературна світлиця
  БібліоЖиття
  Фотогалерея
  Відеогалерея
  Проєкти та програми
  Карта сайту
  Пошук по сайту

   

  Хмельницька міська рада

   

    Головна » Про ЦБС » Новини ЦБС
  Хмельницькому – 590!
  Підготувала Галина Єсюніна, завідуюча відділом ІТ та ЕР
  23 Вересня 2021 р.

  За словами історика-краєзнавця Сергія Єсюніна, місто Хмельницький веде свій початок від невеличкого поселення Плоскирів (Плоскирівці), яке вперше згадане у грамоті польського короля Владислава ІІ Ягайла від 10 лютого 1431 року. Від XVI століття і фактично до кінця XVIII століття вживалася лише назва Плоскирів. Проте територія, на якій розташований Хмельницький, була заселена ще в давні часи, про що свідчать археологічні пам’ятки в околицях міста, хоча точна дата заснування Плоскирова не відома.

  У 1793 році Поділля було приєднане до Російської імперії. З 5 липня 1795 року, коли імператорським указом була утворена Подільська губернія, один із повітів губернії став називатися Проскурівським, а його центром зазначене місто Проскурів. Саме в цьому указі вперше замість назви Плоскирів зустрічається назва Проскурів. Цікаво, що деякий час дві назви існували одночасно, але з 1801 року, остаточно утвердилася нова – Проскурів.

  У першій половині ХІХ століття Проскурів вперше у своїй історії отримав генеральний план, за яким розпочалася регулярна забудова міста. Його реалізація заклала основу теперішньої центральної частини міста та визначила вектори формування міських вулиць на майбутні роки.

  Під час Української революції 1917-21 років Проскурів відігравав роль важливого опорного пункту Української Народної Республіки (УНР). Тут в 1919-20 роках тричі перебував Уряд УНР та Директорія, деякий час знаходились головні військові сили УНР.  Саме під час першого перебування у Проскурові Уряду УНР 6-21 березня 1919 року, у місті відбулися урочистості до дня народження Тараса Шевченка та прийняте рішення перейменувати на честь Кобзаря вулицю Велику Вокзальну. До речі, вулиця Шевченка одна з небагатьох, що зберігає свою назву вже більше століття.

  Із встановленням у місті з 18 листопада 1920 року радянської влади, з карти міста зникли назви вулиць: Олександрівська, Кам’янецька, Соборна, Купецька, Дворянська, Комерційна та багато інших назв. Натомість вулиці отримали назви на честь комуністичних ідеологів, більшовицьких військових діячів тощо. Фактично радянізували майже 80% вулиць Проскурова.

  8 липня 1941 року нацистські війська окупували Проскурів. Після повоєнного відновлення народного господарства, із 1950-х років, починається розбудова фактично нового міста, яке 16 січня 1954 року було перейменовано у Хмельницький.

  У 1960-х – 80-х роках розбудовані нові житлові мікрорайони: Південно-Західний, Зарічанський, Ракове, Ближні Гречани; приєднано до міста села Лезневе, Ружична, Книжківці. Все це значно розширило межі міста. У 1975 році місто отримало офіційний поділ на мікрорайони. Їх було створено сім.

  У 1981 році був розроблений новий Генеральний план міста, який був затверджений 1985 року. Саме згідно цього плану з 1988 року розгорнулося будівництво великого житлового мікрорайону на північній околиці, який отримав назву Озерна. Що стосується назв вулиць, то особливою оригінальністю та різноманіттям у радянські часи вони не вирізнялися. Топонімічне радянське одноманіття змінилося після відновлення державності України у 1991 році. Хмельничани миттєво відреагували на проголошення незалежності та вже 28 серпня 1991 року перейменували площу Леніна на Майдан Незалежності, а вулицю Дзержинського – на Свободи. Згодом деяким вулицям повернули історичні назви. Проте лише у 2014-2018 роках міська топоніміка нарешті позбулась радянсько-комуністичного спадку в назвах.

  Для того, щоб дізнатись ще більше цікавих фактів про історичний портрет Хмельницького, пропонуємо розгадати кросворд. Адже все починається з найпростішого – знання свого родоводу.


  Філія №8
  Філія №8
  • Електронний каталог
  • Електронний каталог
  • Електронний каталог
  • Електронний каталог
  • Електронний каталог
  • Меню для книгоманів
  • Зростаємо професійно
  • Мистецька вітальня
  • Наші видання
  • Послуги ЦБС
  Панно улюблених книг

  Пропонуємо ознайомитись із книгами, які надійшли до бібліотек Хмельницької міської ЦБС.

  Якому жанру літератури Ви надаєте перевагу?
  детективи
  драми
  казки
  комедії
  легенди
  ліричні вірші
  пригоди
  трілери
  фентезі
  інше

  Слідкуйте за нами у
  соціальних мережах


  © ХМ ЦБС, 2010-2022 г.
     Офіційний сайт
  Україна, м. Хмельницький, вул. Подільська, 78
  www.cbs.km.ua            kmcbs.c@gmail.com
  Копіювання інформації можливе тільки за наявності згоди
  адміністратора, а також активного посилання на сайт.
  створення
  сайту
  Студія Спектр